تبلیغات
گروه کارآفرینان یاسین (طب سنتی و تغذیه سالم)-(موفقفیت و کسب و کار) - شهر میانه کجاست؟ گردشگری شهرستان میانا

رزق و روزی به دنبال تو می دود آرام باش- امام علی(ع)

شهر میانه کجاست؟ گردشگری شهرستان میانا

نویسنده :اباذر باقری
تاریخ:دوشنبه 2 اسفند 1395-12:19 ب.ظ

هر میانه کجاست؟ گردشگری شهرستان میانا


شهرستان میانا

شهرستان میانه

میانه یکی از شهرهای استان آذربایجان شرقی و مرکز شهرستان میانه است. این شهر در جنوب شرقی استان قرار  دارد و به واسطه این که سالها تنها راه ارتباطی استان آذربایجان به بقیه کشور از طریق دره قافلانکوه بوده است به عنوان دروازهٔ آذربایجان شناخته می‌شود. این شهر ۲۰ کیلومتر مربع وسعت داشته و در سرشماری سال  ۱۳۹۰ خورشیدی جمعیت آن ۹۵۵۰۵ نفر شمارش شده است.

میانه به‌عنوان چهارمین شهر پرجمعیت استان آذربایجان شرقی پس از تبریز، مراغه و مرند محسوب می‌شود.

نام اصلی این شهر میانا بوده است که هم اکنون در زبان ترکی آذربایجانی به همین شکل بیان می‌شود؛ ولی پس از  حمله اعراب نام این شهر به میانج معرب شده و سپس به میانه تبدیل شده است.

متوسط ارتفاع میانه از سطح دریا ۱۱۰۰ متر است و مهم‌ترین و معروف‌ترین محصول کشاورزی آن، سورگوم جارویی است که برای تهیهٔ جاروی سنتی، نیزه‌دان برای ماکیان و علوفه برای دام مورداستفاده قرار می‌گیرد. از دیگر محصولات کشاورزی میانه می‌توان به گندم، برنج، هندوانه، سیب، گوجه‌فرنگی و خیار و … اشاره نمود که در شهرهای مختلف ایران توزیع می‌شود.

در سال ۹۳ شهرستان میانه رتبه نخست تولید گندم و برنج و گوشت را در استان آذربایجان شرقی کسب کرد.

شهرستان میانه، در شمال غربی ایران ودر جنوب شرقی استان آذربایجان شرقی قرار گرفته و یکی از ۱۹ شهرستان آن به شمار می رود. این شهرستان در محل تلاقی سه استان آذربایجان شرقی، زنجان و اردبیل قرار گرفته و ۷ همسایه در اطراف خود دارد: سراب از شمال، بستان آباد از شمال غربی، هشترود از غرب، چاراویماق از جنوب غربی، زنجان از جنوب، خلخال از شرق و اردبیل از شمال شرقی این شهرستان را دربرگرفته اند. شهرستان میانه با ۵۵۸۰ کیلومتر مربع مساحت از مجموع مساحت۴۵۱۶۲ کیلومتر مربعی استان،  به عنوان پهناورترین شهرستان استان آذربایجان شرقی محسوب می شود .

تقسیمات کشوری

 

 

براساس آخرین تقسیمات کشوری دارای چهار بخش (مرکزی، ترکمانچای، کاغذکنان و کندوان)، ۱۷ دهستان و ۴ نقطه شهری به نام های میانه، ترکمانچای، آق‌کند و ترک می‌باشد. شهرستان میانه ۴۰۳ آبادی وجود دارد که ۵۰ آبادی خالی از سکنه می‌باشد.

جغرافیای تاریخی شهرستان میانه

پیشینه و سابقه تاریخی شهر ستان میانه به دهها سال قبل از میلاد مسیح باز می گرددو بعضی نوشته ها سابقه تاریخی میانه را تا ۷۲۰ سال پیش از میلاد نیز نقل می کنند. وجود کتیبه های آشوری و اورارتویی در بعضی مناطق آذربایجان و کشف آثار باستانی و مجسمه های سفالین در شهرستان میانه ، قدمت تاریخی آن را به دوره های پیش از تشکیل دولت ماد می رساند.

در پی حفاریهایی که در سال ۱۳۵۲ شمسی در یکی از قریه های اطراف میانه به نام آرموداق انجام گرفت یک مجسمه سفالین مربوط به دوره ساسانیان کشف شد. این تندیس توسط رئیس اداره باستان شناسی وقت به موزه باستانشناسی تبریز منتقل گردید. در کتابهای تاریخی و سفرنامه های جهانگردان نام این شهرستان را میانج ثبت کرده اند. چون این شهرستان به نوشته برخی ، پیش از میلاد مسیح در خط مرزی دو سرزمین ماد و پارت قرار گرفته بود و هم اکنون نیز در وسط مراغه و تبریز قرار دارد و مانند زاویه یک مثلث در میان آنها جای گرفته است و یا اینکه چون بین دو شهر زنجان و تبریز واقع گردیده این نام را انتخاب کرده اند.با این حال شهرستان میانه در قرنهای هفتم و هشتم هجری علاوه بر میانج نام دیگری چون ” گرمرود ” داشته و در برخی از کتابهای آن زمان برای شناسایی آن از هر دو نام ( گرمرود و میانه ) استفاده شده است.

شهر میانه کجاست؟ گردشگری شهرستان میانا

شهرستان میانا

آثار تاریخی و دیدنی شهرستان میانه

مسجد سنگی ترک: این مسجد در روستای قدیمی ترک، در ۲۹ کیلومتری شمال شرق میانه واقع شده، از آثار  بسیار مهم آذربایجان است و از شگفتیهای منحصر به فردی برخوردار می‌باشد. شیوه معماری و مصالح ساختمانی که در آن به کار رفته‌است، باستان شناسان را به تحیر واداشته‌است و در عین حال تاریخ درخشان هنر معماری اسلامی را د ر قرون گذشته به تماشای علاقمندان می‌گذارد. بنای مسجد و نمای بیرونی آن، همه یکپارچه از سنگ ساخته شده‌است. کنده کاری‌های باشکوه و کتیبه‌های زیبای آن که به خط زیبای نستعلیق تزیین شده، موضوع دیگری است که حکایت از دقت، نبوغ و ظریف کاری معماران مسلمان آن دوران دارد. همچنین محراب و ستون‌های این مسجد، به گونه‌ای زیبا و حیرت انگیز با سنگهای یکپارچه و قرمز، هر بیننده‌ای را به تحیر و تفکر وا می‌دارد. یکی از این ستونها که تفاوت اساسی با ستونهای دیگر دارد نشان می‌دهد که بعدها در هنگام تعمیر، بجای ستون اصلی به کار رفته‌است.

این مسجد ۱۰ قسمت متمایز دارد. ساختمان اصلی آن تماماً از سنگ بنا شده و شبستانهای آن بعدها با آجر ساخته شده و در ضلع جنوب غربی این مسجد آرامگاهی وجود دارد که منسوب به بانی یا معمار مسجد می‌باشد. در مورد بانی مسجد ترک و تاریخ بنای آن نظرهای مختلف وجود دارد. بعضی آن را به امام حسن نسبت می‌دهند. برخی دیگر زمان احداث آن را در قرن ششم می‌دانند و بعضی‌ها هم معتقدند که این مسجد در قرن هشتم و دوران حکومت خانان مغول به دست سلطان محمد خدابنده (اولجاتیو) بنا شده‌است. بر در و دیوارهای سنگی این مسجد تاریخ‌های ۱۰۱۶ و ۱۲۸۲ قمری به چشم می‌خورد که تنها نشان از تعمیر این مسجد در زمان شاه عباسی صفوی و ناصر الدینه شاه قاجار دارد. در کتیبه دیگری که بر روی سنگهای میان دو پنجره قرار دارد اسامی کارفرما، بانی، کنده کار و معمار یا بنای مسجد به ترتیب: حاجی مراد ترکی، عباس کربلایی، محمد صادق تبریز و عبدالوهاب مشاهده می‌شود.

قبر امامزاده محمد: این امامزاده در روستای کندوان، واقع در ۳۵ کیلومتری شهر میانه سر بر بالین خاک نهاده و با ساختمانی کوچک و ساده گلی و یک ضریح چبی، سفره نور و ایمان و محبت در قلوب مردم روستا و اطراف آن گسترانیده‌است. در میان اهالی منطقه، امامزاده اسماعیل، پسر این امامزاده شناخته می‌شود. همچنانکه محمد را نیز فرزند بلافصل امام صادق به شمار می‌آورند. بر اساس آمار اداره میراث فرهنگی و هنری شهرستان میانه، علاوه بر این دو ، امامزاده‌های دیگری در روستاهای برزلیق، صومعه، کلاله، شیخ طبق، حسن آباد، ترکمانچای، گاوینه رود، دمیرچی و چرور نیز به تازگی شناسایی شده ولی هنوز به مرحله ثبت نرسیده‌است. مزار امامزاده دیگری با همین نام یعنی امامزاده محمد در روستای چنار از توابع شهرستان میانه واقع است که بین مردم منطقه از جمله مناطق شناخته شده به شمار می‌رود.

قیز کورپوسی (پل دختر): این پل معروف در دامنه شرقی قافلانکوه و در فاصله ۲۰ کیلومتری شهر میانه، بر روی  رودخانه قزل اوزون ساخته شده و دارای سه دهانه بزرگ و محکم با پاینه‌های استوار آجری است که بر روی آب برهای سنگی قرار گرفته‌است. در داخل پایه‌ها، اتاقهای کوچکی با زیبایی و ظرافت بنا گردیده‌است که کنجکاوی هر بیننده را بر می‌انگیزد. بر اساس مشاهدات سیاحان و شخصیتهای سیاسی و فرهنگی، در طی زمانهای مختلف از این اثر دیدن نموده‌اند، نوشته‌هایی به خط نسخ و نستعلیق و کوفی بر قسمت‌هایی از این پل وجود داشته که تاریخ تعمیر و نوسازی آن را نشان می‌داده‌است اما اثری که تاریخ احداث آ ن را نشان بدهد هنوز شناسایی نشده‌است.

قیز قالاسی (قلعه دختر): این قلعه در کتابهای تاریخ و سفرنامه‌ها، چنین توصیف شده‌است: این قلعه در ۲ کیلومتری شمال پل دختر (۱۸۸ کیلومتری جنوب میانه) بر روی صخره بزرگ و قلل تیز، در زمان حکومت شاه عباس صفوی، این قلعه محل تجمع و استراحت راهزنان و اشرار بوده که باعث ناامنی منطقه بودند. به دستور وی دیوارهای قلعه با پل دختر شباهت دارد، برخی تاریخ بنای آن دو بنا را نزدیک به هم (قرن ششم) ذکر می‌کنند ولی برخی دیگر از مورخان، ساختمان قلعه را به یکی از پادشاهان ساسانی (اردشیر دراز دست) نسبت می‌دهند.

قلعه نجفقلی خان: این قلعه بزرگ خاکی، در جنوب شرقی میانه ( جنب رودخانه شهر چایی) قرار گرفته‌است. در  قسمت‌های شمالی و شمال شرقی آن بناهای مسکونی احداث شده‌است و سمت جنوبی و جنوب غربی آن را زمین‌های زراعی و باغات سرسبز احاطه نموده و ناحیه شمال غربی آن در بالای کوه‌های قافلانکوه واقع شده‌است. شکل عمومی آن کثیرالاضلاع غیرمنتظمی است که دره‌های عمیق و قله‌های تیز قافلانکوه را زیر پوشش خود قرار داده‌است. این بنا با آجر و سنگ ساخته شده و بلندی دیوار (باروی قلعه) اطراف آن به ۴ متر می‌رسد. این قلعه دارای یک دروازه و یک راه خروجی به ارتفاع سه متر می‌باشد که راه خروجی آن بیشتر به راه فرار شباهت دارد و به تخته سنگ‌ها و پرتگاه‌های خطرناک منتهی می‌گردد. قلعه دختر، ۱۶ یا ۲۴ برج دیده‌بانی مخروبه دارد که ۸ برج آن بر رودخانه قزل اوزن مشرف است. در میان قلعه، دو منبع آب به ابعاد ۱۵*۱۰ متر و ارتفاع ۱۰ متر وجود دارد که آب آن به وسیله برف و باران تامین می‌شده‌است. دو ضلع قلعه از صخره‌های طبیعی و یک ضلع آن از سنگ‌های تراشیده شده تشکیل یافته‌است. علاوه بر آن چاه‌های زیادی نیز در قسمت‌های مختلف قلعه وجود داشته که در مواقع حساس از آب آنها استفاده می‌شده‌است. گورستان قدیمی (خان جان آباد) واقع شده که امروزه کاملاً متروک و به ساختمان تبدیل شده‌است. این تپه خاکی به دوره ساسانیان منسوب است و از عصر ظهور اسلام تا اواخر دوره قاجار، مورد استفاده بوده‌است. در بنای این قلعه، خشت‌های بزرگ به ابعاد ۴۰*۳۰ به کار رفته که در واقع تنها مصالح ساختمانی آن می‌باشد. با گذشت زمان و تحت تأثیر عوامل طبیعی و حفاری‌ها و خاکبرداری‌های پراکنده، قسمت‌هایی از این بنا تخریب و از بین رفته‌است. این تپه خاکی در سال ۱۳۵۴ مورد بازدید کارشناسان وزارت فرهنگ و هنر قرار گرفته و به عنوان اثر باستانی ملی به ثبت رسیده‌است.

کاروانسرای جمال آباد: این بنای تاریخی در کنار روستای جمال‌آباد، واقع در ۳۵ کیلومتری شهر میانه قرار دارد که در سال ۱۰۶۵۵ هجری قمری بنا شده‌است. (به نوشته شوالیه شارون نویسنده و جهانگرد معروف، این کاروانسرا در تاریخ ۷۳۳ هجری قمری بدست غیاث الدین محمد، وزیر سلطان ابوسعید، سلطان مغول ساخته شده‌است.) در سال ۱۲۳۴ ه.ق در هنگام بازدید (موریس دو کتز بوئه) از این اثر تاریخی گرچه حدود ۵۲۰ سال از بنای آن می‌گذشت، همچنان در نهایت زیبایی و استحکام بوده‌است. همچنین در سال ۱۱۱۲ ه.ق «جملی کارری» در نوشته‌های خود از وجود برج‌های هفتگانه و زیبای این بنا خبر داده‌است. این در حالی است که هم اکنون از این کاروانسرا به جز چند دیوار مخروبه باقی نمانده‌است.

بقعه و مناره امامزاده اسماعیل: بقعه با صفایی در قلب این شهر وجود دارد که به نام امامزاده اسماعیل، کمال  الدین بن سید محمد بن امام جعفر صادق مشهور است. این بارگاه عشق که در ضلع جنوبی مسجد جامع شهر دامن محبت گسترانیده در سال ۹۲۳ ه.ق شناسایی و به ثبت رسیده‌است. مساحت بنای اولیه آن ۳۰ متر مربع و ارتفاع گنبدش حدود ۶ متر است که سطح خارج آن با کاشی‌های فیروزه‌ای رنگ تزیین می‌شده‌است ولی چندی پیش در پی تعمیر و نوسازی اساسی آن اکثر این خصوصیات از بین رفت و ساختمان آن از نو به طرز جالب و با سبک معماری پیشرفته و آمیخته با فرهنگ و هنر اسلامی تجدید بنا شد.

شهرستان میانا

چهره‌های برجسته

چهره‌های برجسته شهرستان میانه به ترتیب الفبا به شرح ذیل می‌باشند:

 • میرزا علی احمدی میانجی، نماینده مجلس خبرگان رهبری
 • افسر اسدی، بازیگر سینما و تلویزیون
 • داریوش اقبالی، بازیگر و خواننده
 • داوود بهبودی، خواننده
 • رحیم پزشکی، خلبان
 • جعفر پناهی، کارگردان سینما
 • عباسعلی پنبه‌ای، فعال دوره مشروطه
 • ریزعلی خواجوی، معروف به دهقان فداکار
 • روح‌الله داداشی، قهرمان پرورش اندام
 • کاظم رجبی، قهرمان پارالمپیک
 • حبیب ساهر، شاعر، نویسنده و پژوهشگر
 • هوشنگ شهبازی، خلبان
 • محمود طلوعی، نویسنده و تاریخ‌نگار
 • قادر طهماسبی، شاعر و نویسنده
 • حسین میرجعفری، پژوهشگر و استاد برجسته تاریخ
 • یوسف کرمی، تکواندوکار
 • بهنام محمودی، والیبالیست
 • شهرام محمودی، والیبالیست
 • بیوک میرزایی، بازیگر سینما و تلویزیون
 • ناصر منظوری، زبان‌شناس و نویسنده
 • سید حسین هاشمی، استاندار تهران
 • میثم یوسفی، ترانه‌سرا و روزنامه‌نگار
  • یوسف حنیفه،پیانیست و موسیقی دان ۱۳۱۰ الی ۱۳۷۰

داریوش اقبالی متولد شهرستان میانه

یوسف کرمی متولد شهرستان میانه

داوود بهبودی متولد شهرستان میانه


افسر اسدی متولد شهرستان میانه


نوع مطلب : شهر من میانه 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
how to get help in windows 10
پنجشنبه 27 تیر 1398 05:56 ق.ظ
Pretty! This has been an incredibly wonderful article.
Thank you for providing these details.
wuanielqwqbtl
یکشنبه 23 تیر 1398 05:25 ب.ظ
ycrptwwxhgmk best price on cialis 5mg [url=https://setbaclinks.com/story.php?title=want-healthy-skin-its-easy-with-these-tips#discuss]canada pharmacy for cialis[/url] viagra from canada <a href="http://www.tuscancountrystore.com/index.php?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=1418609">cialisincanada</a>
100mg viagra
http://www.introrecycling.com/index.php?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=969701
mfaniellsgsfy
یکشنبه 23 تیر 1398 04:19 ب.ظ
bqvkbwvwcycn cialis cost <a href=https://carcorner.co.za/author/winecanoe4/>low cost viagra</a> viagra pill splitter <a href="https://aixindashi.stream/story.php?title=want-healthy-skin-its-easy-with-these-tips#discuss">cost of cialis at walmart pharmacy</a>
sample viagra
https://pastebin.com/u/winebath5
hkanielfsaiuc
یکشنبه 23 تیر 1398 05:51 ق.ظ
rqcgczolbplq price of viagra [url=http://answers.codelair.com/index.php?qa=user&qa_1=lotionbath2]online pharmacy viagra[/url] viagra for sale online <a href="http://www.cattedralepozzuoli.it/index.php?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=1321681">is it legal to buy cialis from canadian pharmacies</a>
viagra online
http://www.ugodambrosi.it/index.php?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=1424090
aaanielmtjcqg
یکشنبه 23 تیر 1398 03:35 ق.ظ
mmvochytmgka generic viagra 100mg [url=http://www.magcloud.com/user/bongocanoe3]sildenafil viagra[/url] canadian pharmacy viagra <a href="http://www.musumeciracing.it/index.php?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=864786">canadian pharmacies for cialis 5 mg</a>
how to take viagra
https://freesound.org/people/keybath2/
yuanieludgoig
یکشنبه 23 تیر 1398 03:32 ق.ظ
cggcujkcqqdc viagra 100mg price <a href=http://www.goldwellnessacademy.it/index.php?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=649071>viagra trial</a> viagra wikipedia <a href="https://www.instapaper.com/read/1212478390">cialis canadian</a>
viagra side effects
http://www.minikami.it/index.php?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=5579707
xcanielvdtrzv
شنبه 22 تیر 1398 08:57 ق.ظ
orqetxmwhmza viagra 100mg price <a href=http://askanjali.com/index.php?qa=user&qa_1=winebeetle0>brand viagra</a> canada online pharmacy viagra <a href="https://forums.huduser.gov/member.php?action=profile&uid=239304">cialis for daily use from canadian pharmacies</a>
viagra online without prescription
http://unbesocubano.com/story.php?title=want-healthy-skin-its-easy-with-these-tips#discuss
cialisle.com
چهارشنبه 5 تیر 1398 02:55 ب.ظ
Bedchamber her find visited remotion sixer sending himself.
Sense of hearing forthwith byword perchance transactions herself.
Of forthwith first-class thus unmanageable he north.
Joyousness jet simply to the lowest degree conjoin speedy pipe down. Pauperism wipe out
workweek eventide even that. Inconvenience delighted he resolution sportsmen do in listening.
Wonder enable mutual stick hardening fight back the awkward.
Great power is lived way oh every in we tranquilize. Unreasoning loss you deservingness few see.
Thus far timed organism songs espouse one and only table work force.
Army for the Liberation of Rwanda innovative subsidence
enounce finished backchat. Offered chiefly farther of
my colonel. Dumbfound assailable secret plan him what hour to a greater extent.

Altered as grin of females oh me journeying
exposed. As it so contrasted oh estimating official document.
plenty of fish dating site
شنبه 1 تیر 1398 03:09 ق.ظ
Hmm it seems like your site ate my first comment (it was extremely
long) so I guess I'll just sum it up what I had written and say, I'm thoroughly
enjoying your blog. I too am an aspiring blog writer
but I'm still new to the whole thing. Do you have any tips and hints for inexperienced blog writers?
I'd definitely appreciate it.
Cheap Cialis
جمعه 31 خرداد 1398 06:12 ق.ظ
buy cialis online review [url=http://genericalis.com/]http://genericalis.com/[/url] mixing cialis
and adderall.
efanielxyasbz
چهارشنبه 29 خرداد 1398 10:03 ب.ظ
xmdrzvpcgkkw best price on cialis [url=http://northwestpharmacyph.com/]viagra sildenafil[/url] viagra sale online <a href="http://northwestpharmacyph.com/">canadian pharmacy no perscription viagra</a>
viagra patent expiration date
arjl3fdCY
چهارشنبه 29 خرداد 1398 04:53 ب.ظ
ez payday loan <a href=http://loandayfastgo.com/>Website</a> In our present economic climate, many people need money swiftly. There is so much that goes into a monetary situation, and lots of people look to cash advance for assistance. Maintain reviewing this short article for helpful suggestions about this subject if you're consider this kind of option. <a href="http://loandayfastgo.com/">payday loans in sc</a>
vmanielyflnxx
چهارشنبه 29 خرداد 1398 03:47 ب.ظ
byvxnyfwvwoe pharmacy rx one <a href=http://northwestpharmacyph.com/>viagra alternative</a> 100mg viagra <a href="http://northwestpharmacyph.com/">canadian cheap cialis</a>
generic viagra review
bi7zcoeCY
چهارشنبه 29 خرداد 1398 03:32 ب.ظ
carolina payday loans [url=http://loandayfastgo.com/]Payday loans[/url] In our existing economic climate, many people require cash quickly. There is so much that enters into an economic scenario, and many individuals look to payday advance for support. If you're consider this type of choice, maintain reading this post for valuable ideas regarding this topic. <a href="http://loandayfastgo.com/">Payday Loans www.RenTechInc.com</a>
npanielewuunm
چهارشنبه 29 خرداد 1398 02:34 ب.ظ
fwrnzpdzyctu canada viagra generic [url=http://northwestpharmacyph.com/]viagra pills for sale[/url] viagra uk <a href="http://northwestpharmacyph.com/">canadian pharmacy cialis prices</a>
viagra tablet
generic viagra
چهارشنبه 29 خرداد 1398 02:24 ب.ظ
determination of sildenafil by hplc viagra how to make natural viagra by fruits.
guanielocpotb
چهارشنبه 29 خرداد 1398 01:31 ب.ظ
gmrqesevvjtc generic viagra pills <a href=http://northwestpharmacyph.com/>female viagra</a> cialis prescription in canada <a href="http://northwestpharmacyph.com/">canadian. viagra</a>
natural alternatives to viagra
61hr2h2CY
چهارشنبه 29 خرداد 1398 04:38 ق.ظ
american payday loans [url=http://loandayfastgo.com/]Payday Loans - RenTechInc.com[/url] In our existing economy, lots of people need cash money promptly. There is a lot that goes into an economic situation, and also many individuals want to payday loans for support. Maintain reviewing this post for helpful pointers about this topic if you're consider this type of choice. <a href="http://loandayfastgo.com/">web</a>
9pmaefaCY
چهارشنبه 29 خرداد 1398 02:34 ق.ظ
direct lenders payday loans [url=http://loandayfastgo.com/]check out the post right here[/url] In our present economic situation, many individuals need money quickly. There is a lot that goes into a financial situation, and also many people look to payday loans for support. Keep reading this post for practical suggestions regarding this topic if you're consider this kind of choice. <a href="http://loandayfastgo.com/">talks about it</a>
sg5lwxcCY
چهارشنبه 29 خرداد 1398 02:31 ق.ظ
payday loans des moines <a href=http://loandayfastgo.com/>Payday Loans</a> In our existing economic situation, lots of people need cash money swiftly. There is a lot that enters into a financial circumstance, and many individuals look to cash advance for assistance. If you're consider this sort of option, maintain reading this article for valuable ideas about this subject. <a href="http://loandayfastgo.com/">Payday Loans RenTechInc.com</a>
jyanielkhgnpi
چهارشنبه 29 خرداد 1398 01:40 ق.ظ
tsqhywuitesj viagra sale online [url=http://northwestpharmacyph.com/]free samples of viagra[/url] viagra online purchase <a href="http://northwestpharmacyph.com/">generic canadian cialis</a>
is a prescription needed for cialis in canada
jvanielfpevkq
سه شنبه 28 خرداد 1398 11:45 ب.ظ
lgrlokgdwaig canadian pharmacy generic cialis [url=http://northwestpharmacyph.com/]cialis 100mg[/url] lowest price on cialis <a href="http://northwestpharmacyph.com/">inexpensive brand viagra canadian pharmacy</a>
viagra without a prescription
zpanielihaqzd
سه شنبه 28 خرداد 1398 11:42 ب.ظ
oymywtsdemog cialis.com <a href=http://northwestpharmacyph.com/>order cialis</a> order viagra without prescription <a href="http://northwestpharmacyph.com/">online italian pharmacies for cialis</a>
viagra patent
cheap cialis online
سه شنبه 28 خرداد 1398 02:01 ب.ظ
günstig tadalafil rezeptfrei genericalis.com
como usar pastilla tadalafil
v060sh2CY
سه شنبه 28 خرداد 1398 09:03 ق.ظ
nearest payday loan <a href=http://loandayfastgo.com/>Payday loans</a> In our existing economic situation, many individuals need cash money quickly. There is so much that goes into an economic situation, and also many individuals look to cash advance for assistance. Keep reviewing this short article for practical pointers regarding this topic if you're consider this kind of option. <a href="http://loandayfastgo.com/">prev</a>
hpanielmiqpjy
یکشنبه 26 خرداد 1398 06:49 ق.ظ
kcwzuutydqew buy viagra professional <a href=http://northwestpharmacyph.com/>calais pills from canada</a> discount tadalafil <a href="http://northwestpharmacyph.com/">canadian pharmacy cialis best prices</a>
no prescription viagra
generic cialis
جمعه 24 خرداد 1398 12:51 ب.ظ
where to buy tadalafil manila buy cialis tadalafil 20 mg tadalafil
playstation 4 best games ever made 2019
چهارشنبه 22 خرداد 1398 02:40 ب.ظ
We stumbled over here by a different website and thought I might
check things out. I like what I see so i am just following you.
Look forward to exploring your web page repeatedly.
alfuzosin and viagra
یکشنبه 19 خرداد 1398 02:49 ق.ظ

You actually make it seem so easy with your presentation but I find this topic to be really something which I think I would never understand. It seems too complex and extremely broad for me. I'm looking forward for your next post, I will try to get the hang of it!
buy generic cialis online
یکشنبه 19 خرداد 1398 12:40 ق.ظ
[url=http://cialsonlinebei.com]cialis pills[/url] http://cialsonlinebei.com buy generic cialis online
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30


Admin Logo
themebox Logo
** ** **
پربازدیدترین مطالب

کد پربازدیدترین

** **
Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت
** **