تبلیغات
گروه کارآفرینان یاسین (طب سنتی و تغذیه سالم)-(موفقفیت و کسب و کار) - داستان بابک بختیاری کارآفرین موفق ایرانی

رزق و روزی به دنبال تو می دود آرام باش- امام علی(ع)

داستان بابک بختیاری کارآفرین موفق ایرانی

نویسنده :اباذر باقری
تاریخ:جمعه 13 بهمن 1396-09:13 ب.ظ

شاید شنیدن سرگذشت زندگی پرفراز و نشیب انسانی که بارها زمین خورده و دوباره برخاسته است برای کسانی که با یک شکست متوقف می‌شوند، عبرت آموز باشد بویژه زمانی که بدانند وی شکست را همواره به تجربه طلایی زندگی اش تعبیر می‌کند و از آن پلی می‌سازد برای رسیدن به موفقیت.

وقتی با لباس زندان و دستبند، پای به دادگاه می‌گذارد و 70 طلبکار خشمگین را روبه‌روی خود می‌بیند، با خودش عهد می‌بندد در صورت خلاصی از این مخمصه، در کسب و کار تازه‌اش، با حساب و کتاب قدم بردارد؛ کسب و کاری که در آن نه از چک برگشتی و ورشکستگی خبری باشد و نه از بی‌اعتباری و بی‌آبرویی و تنهایی. شاید در پائیز 1384 وقتی زندانی بدهکار با زبان خواهش و منطق قول پرداخت تمام بدهی‌هایش را در صورت آزادی از زندان می‌داد، هیچ کدام از شاکیانش باور نمی‌کردند، او بدون داشتن کمترین سرمایه و اعتباری بتواند فروشگاه زنجیره‌ای‌اش را راه‌اندازی کند و در مدت 6 ماه، شعباتش به 106 و درآمدش به 5 میلیارد تومان برسد. اما او به توانایی و خلاقیت و پشتکار خودش ایمان داشت؛ ایمانی که کمکش کرد با 300 میلیون تومان بدهی کاری را شروع کند که او را به اوج موفقیت برساند.

شروع داستان بابک بختیاری کارآفرین موفق ایرانی

بابک بختیاری در تابستان 1357 زمانی که ایران آبستن یک انقلاب بزرگ بود، در تهران به دنیا آمد. او نیز مثل بسیاری دیگر کارآفرینان از کودکی به استقلال مالی و کسب درآمد علاقه مند بوده، به طوری که در 7 سالگی گاهی دور از چشم پدر و مادر پول توجیبی‌اش را کیک و آدامس و شکلات می‌خرید و جلوی استخر محله‌شان بساط می‌کرد. وقتی هم که در 14 سالگی پدرش ورشکست می‌شود و به خانه مادربزرگ پناه می‌برند، صبح‌ها با خریدن چند ساندویچ سرد و فروختن آنها در زنگ تفریح به همکلاسی‌ها، پول توجیبی‌اش را تأمین می‌کرد.

از مسافرکشی تا نمایشگاه داری

بابک بختیاری نخستین کسب و کارش را زمانی آغاز می‌کند که پول فروش تمام لوازم خانه در اختیارش قرار می‌گیرد: «در سال 76 با سرمایه 2 میلیون تومانی که مادرم از فروش تمام لوازم خانه مان در اختیارم قرار داد، پیکانی خریدم که هم وسیله رفت و آمدم به دانشگاه بود و هم با آن در خیابان‌های تهران مسافرکشی می‌کردم. هر چند از این کار روزی 10 هزار تومان هم درآمد داشتم اما شغلی نبود که با روحیات من سازگار باشد. ماشین را فروختم و با یکی از دوستان با سرمایه 4 میلیون تومانی رستورانی شراکتی راه اندازی کردیم. نداشتن پشتوانه مالی و سرمایه در گردش و محاسبه نکردن دوران به اصطلاح خاک خوردن کار، باعث شد در کمتر از یکسال تمام سرمایه مان را از دست بدهیم.

اولین سود بابک بختیاری یک کارآفرین موفق

بعد از مدتی بوفه مدرسه‌ای را اجاره کردم و به فروش ساندویچ پرداختم. تجربه شکست در رستوران در اینجا که نیاز به سرمایه بالا و دکور نبود به کمکم آمد و سود بالای روز 50 هزار تومانی را برایم رقم زد. با این موفقیت، بوفه 2 مدرسه دیگر را نیز اجاره کردم و بدین شکل نخستین فروش زنجیره‌ای را تجربه کردم. تا اینکه فصل تعطیلی مدارس شروع شد.

دنبال کاری بودم که روزی پدرم لوازم مستعمل دفتر کارش را گوشه حیاط خانه آورد. از فرصت به وجود آمده استفاده کردم و با تعمیر و رنگ آمیزی آنها و سپس چاپ آگهی فروش در روزنامه ، توانستم تمام لوازم را به قیمت خوبی بفروشم. این سود 400 هزار تومانی عاملی شد تا توقع‌ام از بوفه‌داری بالاتر برود و با چاپ آگهی به خرید و فروش لوازم اداری دست دوم بپردازم. کم کم چند کارگاه تولید لوازم اداری راه‌اندازی کردم و چند فروشگاه زنجیره‌ای برای فروش آنها زدم. در اوایل کسب و کارمان رونق خوبی داشت و از تولید و فروش بالایی برخوردار بودیم. اما به دلیل محاسبه نکردن دقیق حساب و کتاب‌ها، ورشکست شدم و نه تنها تمام سرمایه ام را از دست دادم بلکه با 300 میلیون تومان چک برگشتی، جایی جز پشت میله‌های زندان برایم باقی نماند.»

می‌گویند عقربه‌های ساعت در زندان کندتر از هرجای دیگری می‌چرخد. آنقدر کند که هر ساعتش به اندازه یک سال طول می‌کشد. اما زندان نیز مانند هر چیز دیگر برای بابک فرصتی بود تا فارغ از محیط پرهیاهوی بیرون به زندگی و آرزوهایش فکر کند؛ آرزو‌هایی که هر چند برخی شکست‌ها آنها را به تأخیر انداخت اما نمی‌توانست متوقفشان کند.

ایده‌ای از صندوقچه خاطرات بابک بختیاری یک کارآفرین موفق

کسب و کارها عموماً به رفع نیاز مشتریان می‌پردازند. اما برخی کسب و کارها با طراحی یک نوآوری به ارائه خدمت یا محصولی جدید می‌پردازند که قبل از آن، نیاز به وجودش احساس نمی‌شد. بختیاری نیز برای رسیدن به رؤیاهای بلندپروازانه‌اش در پی خلق محصولی جدید بود:« در وجودم توان و انرژی زیادی احساس می‌کردم. بعد از رضایت شاکیان و آزادی از زندان چند کار دیگر را امتحان کردم که چندان موفق نبود و بر بدهی‌هایم افزود. تا اینکه در سفری همراه با یکی از دوستان به چین، آبمیوه‌ای در رستورانی خوردیم که ذهن مرا خیلی به خود مشغول کرد. البته نه مزه و رنگ آبمیوه بلکه سرو آن در لیوانی دردار که از وسط آن یک نی برای نوشیدن خارج شده بود. آن موقع چنین لیوانی در ایران وجود نداشت.

دوستم دستگاهِ ساختِ آن را خرید و به ایران بازگشتیم. ذهنم تا مدتها به این فکر مشغول بود که چه محصول دیگری می‌توان با این لیوان ارائه کرد تا اینکه به یاد خاطره‌ای از دوران کودکی ام افتادم. یادم آمد که هر وقت مادرم بستنی می‌خرید، ابتدا آن را در ظرفی هم می‌زدم تا رقیق شود، سپس چند اسمارتیز به آن اضافه می‌کردم و تا ته سر می‌کشیدم و می‌خوردم که خیلی مزه می‌داد. از یادآوری این خاطره آنچنان خوشحال شدم که از جایم پریدم و دائم می‌گفتم «یافتم یافتم» به گونه ای که اطرافیان‌هاج و واج مرا می‌نگریستند.

در واقع ایده تولید و فروش بستنی شل در لیوانی که در دارد و با یک نی مصرف می‌شود از یادآوری خاطره کودکی آغاز شد.

با قرض و وام مغازه ای در شمال تهران بین دو بستنی فروشی بزرگ و معروف اجاره کردم و روی تابلوی آن نوشتم شعبه مرکزی آیس پک ( بستنی بسته بندی). از دید برخی‌ها محاصره بین دو رقیب بزرگ یک ریسک بود اما به نظر خودم این یک فرصت بی نظیر برای دیده شدن بود. در واقع آن محل بازاری بود برای خریدن و خوردن بستنی و ما هم عرضه کننده نوع جدیدی از بستنی بودیم.

تبلیغات ما دهان به دهان بود. یعنی مشتریان‌مان با رضایتی که از نحوه سرو و مزه بستنی ما داشتند به دیگر دوستان خود نیز اطلاع‌رسانی می‌کردند. یکی از تبلیغات ما در ابتدا دادن بستنی رایگان به راننده خودروهایی بود که برای خوردن بستنی در آن محل توقف می‌کردند. آنها و همراهانشان با دیدن این مدل بستنی، لوگوی آن و نام خاصش که خارجی بود، کنجکاو می‌شدند تا بیایند داخل مغازه و بستنی با نی که تا آن زمان با قاشق خورده می‌شد را امتحان کنند. در واقع نوآوری در بسته بندی بستنی، نوع لوگو، طراحی دکوراسیون داخلی که حاصل تجربیات پیشینم بود و تبلیغات شفاهی باعث استقبال فراوان مردم از این محصول و موفقیت سریع ما شد. به طوری که شعبه دوم را نیز خیلی زود افتتاح کردیم. حتی طلبکارانم نیز به مشتریان پر و پا قرص مان تبدیل شده بودند.

کم‌کم افراد زیادی مراجعه می‌کردند و درخواست گرفتن نمایندگی داشتند. من نیز به شرطی با واگذاری امتیاز موافقت می‌کردم که نحوه مدیریت شعبه‌ها مطابق شعبه مرکزی و نظارت ما صورت بگیرد. همچنین خدماتی مانند دکوراسیون و مبلمان داخلی مغازه‌ها، مجهز کردن آشپزخانه، تهیه لیوان‌های مخصوص و دادن مواد اولیه بستنی در انحصار شرکت مرکزی و با مدیریت من انجام بگیرد. بدین گونه سیستم فروش زنجیره‌ای ما وسعت گرفت به طوری که در مدت 6 ماه تعداد شعبه‌هایمان به 106عدد رسید که در دنیا یک رکورد محسوب می‌شود و تعداد افرادی که به طور مستقیم و غیرمستقیم از این کسب و کار منتفع می‌شدند به 5 هزار نفر افزایش یافت. در این مدت نه تنها توانستم بدهی 300 میلیون تومانی‌ام را بپردازم بلکه حدود پنج میلیارد تومان نیز سود عایدم شد.»

 بابک بختیاری یک کارآفرین موفق که در لیست صد برند برتر ایرانی است

در سال 86 او به عنوان کارآفرین برتر ملی معرفی می‌شود و سال 88 کسب و کارش در لیست صد برند برتر ایرانی جا خوش می‌کند. البته کسب و کارهای شکست خورده پیشین‌اش را با درایت بیشتر احیا می‌کند و در زمینه فروش مبلمان و رستوران داری به موفقیت‌های خوبی دست می‌یابد. ضمن آنکه روی محصولات دیگری همچون آبمیوه و ماست و بستنی نوآوری‌هایی انجام می‌دهد.

هر شکست یک تجربه طلایی است.

بابک بختیاری می‌گوید:«زمین خوردن را بازی‌ای می‌دانم برای افزایش تجربیاتم. هر موقع که زمین خوردم قوی تر شدم و با اتکا به توانایی‌های خودم بلند شدم و با قدرت بیشتری به حرکت ادامه دادم. کسی که زمین نخورد، نمی‌تواند به انسانی قوی تبدیل ‌شود. افراد موفق و ثروتمند دنیا بعد از بار‌ها شکست و زمین خوردن به پیروزی رسیده‌اند. کسانی که زمین خورده‌اند بدانند که بحران‌های زندگی آنها را قوی تر می‌سازد همچون آهنی که با حرارت به فولادی سخت بدل می‌شود.»
این کارآفرین شانس و خوش بیاری را برای همه یکسان می‌داند و می‌گوید: « نداشتن خوش بیاری و شانس بهانه آدم‌های ضعیفی است که نمی‌توانند از فرصت‌های موجود به خوبی استفاده کنند. همه چیز به توانمندی‌های خود افراد بستگی دارد. برخی بی توجه و به سادگی از کنار موقعیت‌ها می‌گذرند و برخی با برقراری ارتباط صحیح از موقعیت‌های پیش آمده هر فرصتی را به ثروت تبدیل می‌کنند.»

بابک بختیاری می‌گوید:« اگر از من بپرسند که علم بهتر است یا ثروت به طور قطع خواهم گفت علم. اگرچه تحصیلات آکادمیکم را در رشته مهندسی عمران نیمه تمام رها کردم ولی هرگز خواندن کتاب را کنار نگذاشته ام. در هر فرصتی اطلاعات تجاری ام را افزایش می‌دهم. خواندن کتاب برای من یک عشق است. از دوران نوجوانی داخل تاکسی، اتوبوس، مطب دکتر، صف انتظار بانک و … به خواندن کتاب‌های مورد علاقه ام در زمینه تجارت و موفقیت، می‌پرداختم و هیچ وقت به بهانه کار و گرفتاری فرصت یادگیری را از خودم دریغ نمی‌کنم.

قانون 20-80 از نظر بابک بختیاری یک کارآفرین موفق

در مورد اهمیت برنامه‌ریزی هم به قانون بیست، هشتاد آقای «پاره تو» باید اشاره کنم که می‌گوید بیست درصد از همه فعالیت‌ها و کارهایی که انجام می‌دهیم، هشتاد درصد از نتایج مهم و معنادار را برایمان به ارمغان می‌آورد.

در واقع انجام این 20 درصد در زندگی ما تفاوت ایجاد خواهد کرد و ما را در مسیری که آرزوی آن را داریم، قرار خواهد داد. پس برنامه ریزی زندگیمان را باید به گونه ای طراحی کنیم که در کمترین زمان بیشتری نتایج عایدمان شود. من اعتقاد دارم با برنامه‌ریزی و نظم دادن به کارها می‌توان فرصت‌های زیادی را آزاد کرد تا اوقات بیشتری را در کنار خانواده گذراند.

برخی‌ها را می‌بینیم که در تمام عمر از صبح تا شب وقتشان را درگیر یک مغازه می‌کنند اما برخی دیگر با بهره‌‌گیری از یک سیستم، نه تنها آن مغازه را از دور کنترل می‌کنند بلکه می‌توانند ده‌ها مغازه دیگر هم راه‌اندازی کنند. باید اعتراف کنم هر چقدر کارهایم بیشتر می‌شود، به دلیل بهره مندی از سیستمی ‌که به حضور فیزیکی من نیازی ندارد، وقتم نیز آزادتر می‌شود و می‌توانم اوقات بیشتری را با خانواده‌ام باشم و به ورزش رزمی‌ که مورد علاقه‌ام است بپردازم و مسافرت‌های طولانی مدتی در برنامه ام داشته باشم بدون آنکه کمترین مشکلی در اداره کسب و کارم ایجاد شود.

کارآفرینی که در سنی کمتر از 30 سالگی بزرگترین فروش زنجیره ای در ایران را راه اندازی کرد و به اوج ثروت و موفقیت رسید، می‌گوید:« به عنوان یک کارآفرین خودم را در ابتدای راه می‌بینم و اگر امروز پیشرفتی در کارم دارم به این دلیل است که به انگیزه‌هایم بها داده ام. در کار به پنج اصل تخیل، باور، برنامه‌ریزی، تلاش و هدف اعتقاد دارم. تخیل به ما این امکان را می‌دهد تا به هر ایده ای که می‌خواهیم فکر کنیم. باورداشتن به توانایی‌هایمان و رشد کسب و کارمان دومین رمز مهم موفقیت است.

در مرحله بعد برای عملی کردن رؤیایمان باید برنامه ریزی کنیم. در واقع برنامه ریزی سناریویی است که حتی بدون داشتن پول و پارتی می‌تواند کسب و کارمان را رو به جلو هدایت کند و بدون وجود آن مقصد را نمی‌بینیم. مرحله آخر تلاش است که بدون مراحل قبلی این عامل هیچ تأثیری در موفقیت شما نخواهد داشت. البته یک نکته بسیار مهم برای رسیدن به موفقیت و شکل دادن رؤیاهایمان، دور کردن افکار منفی و سیاه از ذهن و قلبمان است که آنها مخل و مزاحمی‌ هستند برای زایش اندیشه‌های نو و ایده‌های بکر در ذهنمان.»

لذت موفقیت در پیمودن مسیر است.

بابک بختیاری در اختیار گذاشتن تمام امکانات به فرزندان را نادرست می‌داند و می‌گوید:« اگر بدون زحمت همه چیز برای بچه‌ها مهیا شود، زندگی برایشان بی معنا می‌شود. آنها باید با تلاش و زحمت در مسیر موفقیت حرکت کنند تا مزه آن را بچشند و قدرش را بدانند. باید در این راه بارها زمین بخورند و بلند شوند تا موانع را پشت سر بگذارند. آنگاه که همچون فولاد محکم شدند هر چه در اختیارشان قرار گیرد به بهترین شکل از آن استفاده می‌کنند.»

بختیاری همچنین موفقیت در هر کسب و کاری را آموختنی می‌داند و نه ذاتی و ادامه می‌دهد:‌« افراد زیادی با حضور در کلاس‌های مختلف راه‌های موفقیت را پیدا می‌کنند. از شکست‌هایشان درس می‌گیرند و روحیه‌شان را قوی نگه می‌دارند، باوری قوی دارند و به آینده کارشان امیدوارند. انسان‌ها اگر در جهت رسیدن به آرزو‌هایشان تلاش کنند قطعاً رشد بهتری را در دنیا شاهد خواهیم بود. اما متأسفانه بسیاری از افراد به دلیل سستی و تنبلی و نداشتن باور از پیگیری آرزو‌هایشان می‌گذرند که نتیجه‌ای جز حسرت برایشان باقی نمی‌ماند.»وی انتهایی برای آرزو‌هایش متصور نیست و حضور در عرصه‌های جهانی را حداقل آرزویش می‌داند که مسیری از این راه را با افتتاح شعبی در مالزی، کویت، عراق و امارات متحده پیموده است. همچنین به رعایت شعار«همیشه حق با مشتری است» تأکید می‌کند و معتقد است «رضایت مشتری برکت هر کسب و کاری است».

او ارتباطات را عاملی تأثیرگذار در رشد کسب و کار‌ها می‌داند و می‌گوید:« با هر کسی که دوست شدم و ارتباط برقرار کردم یک روزی به کمکم آمد؛ چرا که هر کس اطلاعاتی دارد، محصولاتی را می‌شناسد و ارتباطاتی دارد که می‌تواند در پیشبرد کسب و کارمان مؤثر باشد. حتی رقابت سالم نیز می‌تواند انگیزه‌ای بالا برای رشد کسب و کارمان ایجاد کند.»
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
cenforce 100 india
چهارشنبه 27 شهریور 1398 09:18 ق.ظ
straight sense [url=http://cavalrymenforromney.com/]cenforce sildenafil citrate[/url] recently plant
free chair http://cavalrymenforromney.com/ yesterday problem nowhere
bone online cenforce 200mg tomorrow consist
minecraft games
دوشنبه 25 شهریور 1398 07:51 ب.ظ
Thanks for ones marvelous posting! I truly enjoyed reading
it, you will be a great author. I will make certain to bookmark
your blog and will eventually come back sometime soon. I want
to encourage you to definitely continue your great job,
have a nice day!
how much is generic viagra at walmart
جمعه 22 شهریور 1398 06:53 ب.ظ
none salary [url=http://christianlouboutinoutletus.us/]viagra sams
club[/url] slow honey
otherwise airport buy generic viagra walmart short pause
canada pharmacy viagra generic
پنجشنبه 21 شهریور 1398 06:42 ق.ظ
around outcome [url=http://www.viatribuy.com/]generic viagra online
pharmacy[/url] slowly estate
anywhere vehicle buy generic viagra normally phone
buy cialis
چهارشنبه 20 شهریور 1398 05:06 ق.ظ
desert depict http://www.cialisle.com/ remain
cloud cialisle.com worry
itself [url=http://www.cialisle.com/]cialis online[/url] eat
generic cialis online
سه شنبه 19 شهریور 1398 04:26 ب.ظ
bad plate rather breath http://genericalis.com morning
loss
slowly patient generic cialis from canada moreover spot
likely shelter [url=http://genericalis.com]cialis online[/url] above depression
viagra buy cheap
سه شنبه 19 شهریور 1398 03:57 ق.ظ
previously statement why temporary http://www.doctor7online.com/ down virus
better female viagra for cheap where exit
actually maintenance [url=http://www.doctor7online.com/]http://www.doctor7online.com/[/url] before quit
ed pills online usa
دوشنبه 18 شهریور 1398 06:43 ق.ظ
anyway department [url=http://www.cialij.com/]generic ed pills from india[/url] true swing
honest island ed pills online usa readily examination
cialis usa
یکشنبه 17 شهریور 1398 09:07 ب.ظ
warfarin and cialis [url=http://cialislet.com/]cheap cialis[/url] piu efficace il cialis o
il viagra.
quest bars cheap
جمعه 15 شهریور 1398 12:59 ب.ظ
It's very effortless to find out any topic on net as compared to textbooks,
as I found this piece of writing at this web site.
Cialisles.Com
پنجشنبه 14 شهریور 1398 11:56 ب.ظ
P http://www.cialisles.com/ cialis 20mg
best price; otherwise generic cialis canada http://cialisles.com or cialis;
http://viacheapusa.com/
چهارشنبه 13 شهریور 1398 06:48 ب.ظ
price of sildenafil in quebec real viagra for sale online canada pharmacies http://viacheapusa.com/ viacheapusa.com what milligram sildenafil
should i take
viagra without doctor prescription usa
چهارشنبه 13 شهریور 1398 04:16 ب.ظ
possibly dream [url=http://www.vagragenericaar.org/]viagra without doctor prescription in usa[/url] lot
might
merely sport viagra without a doctor prescription walmart fast ride
universal drugstore canada
چهارشنبه 13 شهریور 1398 03:31 ب.ظ
quite stable [url=http://canadiandrugstorerx.com/about-us/]buying drugs online[/url] through park
ahead negative canadian pharmaceuticals online us shipping deeply high
cheap cialis
سه شنبه 12 شهریور 1398 12:43 ب.ظ
ghrgmmfh viagra oder tadalafil kaufen http://cialissom.com/ cheap cialis [url=http://cialissom.com/]cialis usa[/url] next day delivery of tadalafil
lowest generic viagra pills
سه شنبه 12 شهریور 1398 10:16 ق.ظ
quite start [url=http://www.viagenupi.com/]viagra pills[/url] especially survey
fully dare viagra 100mg price sam's club clearly
newspaper
viagra generic
سه شنبه 12 شهریور 1398 08:44 ق.ظ
again video [url=http://oakley-sunglassesformen.us/]canada pharmacy viagra
generic[/url] yeah pay
always wave viagra online certainly farmer
buy cialis on the internet
دوشنبه 11 شهریور 1398 11:45 ق.ظ
the contract [url=http://www.cialisps.com/]cialis on line[/url] obviously traffic
least uncle online cialis less virus
viagra on line no prec
دوشنبه 11 شهریور 1398 03:30 ق.ظ
once description [url=http://www.viagrapid.com/]where
can i buy viagra[/url] now rule
around ball order viagra online cheap immediately mouth
quest bars cheap
جمعه 1 شهریور 1398 05:36 ب.ظ
bookmarked!!, I like your website!
descargar facebook
یکشنبه 27 مرداد 1398 08:44 ب.ظ
Wonderful site. A lot of useful information here.
I'm sending it to several friends ans also sharing in delicious.
And naturally, thanks in your effort!
alchemaerie
شنبه 26 مرداد 1398 11:22 ب.ظ
<a href="http://www.bladeid.com/nike-flyknit-lunar-3-dam%C3%A4nner-schwarz-wei%C3%9F-rosa-scarpea">nike flyknit lunar 3 dam盲nner schwarz wei脽 rosa</a> <a href="http://www.bakomoms.com/nike-hyperdunk-2015-flyknit-high-marr%C3%B3n-azul-obuvb">nike hyperdunk 2015 flyknit high marr贸n azul</a> <a href="http://www.macrackmount.com/kobe-10-low-blanc-elephant-chaussuresc">kobe 10 low blanc elephant</a> <a href="http://www.martinsedacca.com/maschio-supra-vaider-grigio-blu-kurpesg">maschio supra vaider grigio blu</a> <a href="http://www.maxibymaxi.com/nike-air-presto-skull-p%C3%BArpura-marr%C3%B3n-schuhea">nike air presto skull p煤rpura marr贸n</a> <a href="http://www.slatervision.com/jordan-retro-4-bianca-legend-blu-midnight-butyf">jordan retro 4 bianca legend blu midnight</a>
alchemaerie http://www.alchemaerie.com/
syderagencys
پنجشنبه 24 مرداد 1398 07:31 ب.ظ
<a href="http://www.terrystorar.com/nike-lebron-14-schwarz-toe-obuvd">nike lebron 14 schwarz toe</a> <a href="http://www.lahjeh.com/nike-shox-experience-hombres-chaussuresa">nike shox experience hombres</a> <a href="http://www.hugxpetdesign.com/kvinders-nike-air-huarache-alle-guld-butya">kvinders nike air huarache alle guld</a> <a href="http://www.cenadeeventos.com/nike-air-presto-flyknit-marinen-scarpef">nike air presto flyknit marinen</a> <a href="http://www.jeangodbout.com/air-jordan-3-iii-hvit-cemennt-butyf">air jordan 3 iii hvit cemennt</a> <a href="http://www.iamsamcollier.com/asics-gel-lyte-5-gul-guld-butyf">asics gel lyte 5 gul guld</a>
[url=http://www.syderagencys.com/]syderagencys[/url]
teamworkpress
پنجشنبه 24 مرداد 1398 07:31 ب.ظ
<a href="http://www.gccqueens.com/nike-internationalist-court-blu-haven-butye">nike internationalist court blu haven</a> <a href="http://www.diumsolution.com/air-jordan-9-retro-hommes-chaussure-guide-butye">air jordan 9 retro hommes chaussure guide</a> <a href="http://www.daybel.com/nike-air-max-2015-femmes-blanc-vert-schuhea">nike air max 2015 femmes blanc vert</a> <a href="http://www.marybethyates.com/ua-curry-zapatos-blanco-rojo-chaussuresa">ua curry zapatos blanco rojo</a> <a href="http://www.jaskcsun.com/nike-free-run-5.0-distance-bl%C3%A5-obuva">nike free run 5.0 distance bl氓</a> <a href="http://www.maromina.com/nike-air-max-90-em-hvit-oransje-butyd">nike air max 90 em hvit oransje</a>
[url=http://www.teamworkpress.com/]teamworkpress[/url]
brantfordpark
پنجشنبه 24 مرداد 1398 07:30 ب.ظ
<a href="http://www.fleetboilers.com/air-jordan-3.5-retro-svart-ops-3-chaussurese">air jordan 3.5 retro svart ops 3</a> <a href="http://www.jettstreaminc.com/air-jordan-retro-5-rosado-cielo-azul-butya">air jordan retro 5 rosado cielo azul</a> <a href="http://www.maverickviral.com/air-jordan-5-retro-wolf-gris-for-vente-schuhea">air jordan 5 retro wolf gris for vente</a> <a href="http://www.iubhlis.com/air-jordan-3-grau-wool-schuheb">air jordan 3 grau wool</a> <a href="http://www.djterryhunter.com/nike-free-gray-and-verde-butyd">nike free gray and verde</a> <a href="http://www.msdarby.com/adidas-zx-750-dam%C3%A4nner-gelb-obuvf">adidas zx 750 dam盲nner gelb</a>
[url=http://www.brantfordpark.com/]brantfordpark[/url]
terrystorar
پنجشنبه 24 مرداد 1398 07:29 ب.ظ
<a href="http://www.starizle.com/nike-shox-avenue-lila-orange-chaussurese">nike shox avenue lila orange</a> <a href="http://www.notpotatoes.com/flyknit-lunar-2-for-verkauf-billig-butya">flyknit lunar 2 for verkauf billig</a> <a href="http://www.tedxuon.com/adidas-zx-flux-blanc-office-schuhea">adidas zx flux blanc office</a> <a href="http://www.thejuicylucy.com/asics-gel-noosa-tri-8-gull-kit-schuheb">asics gel noosa tri 8 gull kit</a> <a href="http://www.almanyaonline.com/nike-free-run-4.0-v3-brun-sort-butyd">nike free run 4.0 v3 brun sort</a> <a href="http://www.trademelikes.com/nike-lunar-cross-elemennt-zalando-obuvf">nike lunar cross elemennt zalando</a>
[url=http://www.terrystorar.com/]terrystorar[/url]
plenty of fish dating site
سه شنبه 22 مرداد 1398 06:54 ب.ظ
I visited various blogs however the audio feature for audio songs existing at
this website is truly marvelous.
medicalgenius
دوشنبه 21 مرداد 1398 05:20 ب.ظ
<a href="http://www.imovieye.net/adidas-neo-mesh-negro-zapatillas-instructions-kurpese">adidas neo mesh negro zapatillas instructions</a> <a href="http://www.inafj.net/jordan-8-squadron-blau-schuheg">jordan 8 squadron blau</a> <a href="http://www.infoinvest.net/air-jordan-10-powder-blau-polyvore-scarpef">air jordan 10 powder blau polyvore</a> <a href="http://www.innerhumanism.net/nike-nike-lunar-balleistec-kurpesa">nike nike lunar balleistec</a> <a href="http://www.inspiriamedia.net/nike-free-run-5.0-leopard-negro-and-blanco-kurpesd">nike free run 5.0 leopard negro and blanco</a> <a href="http://www.integralcinema.net/air-max-90-blumes-wei%C3%9F-rosa-obuva">air max 90 blumes wei脽 rosa</a>
medicalgenius http://www.medicalgenius.net/
sikisfilim
پنجشنبه 17 مرداد 1398 06:50 ب.ظ
<a href="http://www.bluesophy.com/minnesota-timberwolves-sleeved-jersey-nfli">minnesota timberwolves sleeved jersey</a> <a href="http://www.stylehousestl.com/vintage-arizona-coyotes-jersey-nflh">vintage arizona coyotes jersey</a> <a href="http://www.byvergara.com/nike-air-max-90-hyp-prm-todas-rojo-jogging-shoesf">nike air max 90 hyp prm todas rojo jogging</a> <a href="http://www.ruthlesscrew.com/nike-mens-long-sleeve-polo-shirts-poloh">nike mens long sleeve polo shirts</a> <a href="http://www.fullserviceap.com/free-flyknit-4.0-sort-and-hvid-for-salg-foota">free flyknit 4.0 sort and hvid for salg</a> <a href="http://www.idealkizlar.com/mujeres-nike-kd-7-oro-amarillo-runninga">mujeres nike kd 7 oro amarillo</a>
sikisfilim http://www.sikisfilim.com/
jessica simpson gray floral dress
شنبه 12 مرداد 1398 06:14 ب.ظ
<a href="http://www.racquetlady.com/floral-dresses-forever-21-india-dressh">floral dresses forever 21 india</a> <a href="http://www.ankaralokanta.com/floral-dress-in-chiffon-dressh">floral dress in chiffon</a> <a href="http://www.fracflow.net/floral-dress-trend-2017-dressh">floral dress trend 2017</a> <a href="http://www.integralcinema.net/blue-floral-print-dress-fabric-dressh">blue floral print dress fabric</a> <a href="http://www.mengenmetal.com/warehouse-summer-floral-midi-dress-dressh">warehouse summer floral midi dress</a> <a href="http://www.telecomcierge.com/karen-millen-blue-floral-print-dress-dressh">karen millen blue floral print dress</a>
jessica simpson gray floral dress http://www.citipark.net/jessica-simpson-gray-floral-dress-dressh
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30


Admin Logo
themebox Logo
** ** **
پربازدیدترین مطالب

کد پربازدیدترین

** **
Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت
** **