تبلیغات
گروه کارآفرینان یاسین (طب سنتی و تغذیه سالم)-(موفقفیت و کسب و کار) - داستان بابک بختیاری کارآفرین موفق ایرانی

رزق و روزی به دنبال تو می دود آرام باش- امام علی(ع)

داستان بابک بختیاری کارآفرین موفق ایرانی

نویسنده :اباذر باقری
تاریخ:جمعه 13 بهمن 1396-09:13 ب.ظ

شاید شنیدن سرگذشت زندگی پرفراز و نشیب انسانی که بارها زمین خورده و دوباره برخاسته است برای کسانی که با یک شکست متوقف می‌شوند، عبرت آموز باشد بویژه زمانی که بدانند وی شکست را همواره به تجربه طلایی زندگی اش تعبیر می‌کند و از آن پلی می‌سازد برای رسیدن به موفقیت.

وقتی با لباس زندان و دستبند، پای به دادگاه می‌گذارد و 70 طلبکار خشمگین را روبه‌روی خود می‌بیند، با خودش عهد می‌بندد در صورت خلاصی از این مخمصه، در کسب و کار تازه‌اش، با حساب و کتاب قدم بردارد؛ کسب و کاری که در آن نه از چک برگشتی و ورشکستگی خبری باشد و نه از بی‌اعتباری و بی‌آبرویی و تنهایی. شاید در پائیز 1384 وقتی زندانی بدهکار با زبان خواهش و منطق قول پرداخت تمام بدهی‌هایش را در صورت آزادی از زندان می‌داد، هیچ کدام از شاکیانش باور نمی‌کردند، او بدون داشتن کمترین سرمایه و اعتباری بتواند فروشگاه زنجیره‌ای‌اش را راه‌اندازی کند و در مدت 6 ماه، شعباتش به 106 و درآمدش به 5 میلیارد تومان برسد. اما او به توانایی و خلاقیت و پشتکار خودش ایمان داشت؛ ایمانی که کمکش کرد با 300 میلیون تومان بدهی کاری را شروع کند که او را به اوج موفقیت برساند.

شروع داستان بابک بختیاری کارآفرین موفق ایرانی

بابک بختیاری در تابستان 1357 زمانی که ایران آبستن یک انقلاب بزرگ بود، در تهران به دنیا آمد. او نیز مثل بسیاری دیگر کارآفرینان از کودکی به استقلال مالی و کسب درآمد علاقه مند بوده، به طوری که در 7 سالگی گاهی دور از چشم پدر و مادر پول توجیبی‌اش را کیک و آدامس و شکلات می‌خرید و جلوی استخر محله‌شان بساط می‌کرد. وقتی هم که در 14 سالگی پدرش ورشکست می‌شود و به خانه مادربزرگ پناه می‌برند، صبح‌ها با خریدن چند ساندویچ سرد و فروختن آنها در زنگ تفریح به همکلاسی‌ها، پول توجیبی‌اش را تأمین می‌کرد.

از مسافرکشی تا نمایشگاه داری

بابک بختیاری نخستین کسب و کارش را زمانی آغاز می‌کند که پول فروش تمام لوازم خانه در اختیارش قرار می‌گیرد: «در سال 76 با سرمایه 2 میلیون تومانی که مادرم از فروش تمام لوازم خانه مان در اختیارم قرار داد، پیکانی خریدم که هم وسیله رفت و آمدم به دانشگاه بود و هم با آن در خیابان‌های تهران مسافرکشی می‌کردم. هر چند از این کار روزی 10 هزار تومان هم درآمد داشتم اما شغلی نبود که با روحیات من سازگار باشد. ماشین را فروختم و با یکی از دوستان با سرمایه 4 میلیون تومانی رستورانی شراکتی راه اندازی کردیم. نداشتن پشتوانه مالی و سرمایه در گردش و محاسبه نکردن دوران به اصطلاح خاک خوردن کار، باعث شد در کمتر از یکسال تمام سرمایه مان را از دست بدهیم.

اولین سود بابک بختیاری یک کارآفرین موفق

بعد از مدتی بوفه مدرسه‌ای را اجاره کردم و به فروش ساندویچ پرداختم. تجربه شکست در رستوران در اینجا که نیاز به سرمایه بالا و دکور نبود به کمکم آمد و سود بالای روز 50 هزار تومانی را برایم رقم زد. با این موفقیت، بوفه 2 مدرسه دیگر را نیز اجاره کردم و بدین شکل نخستین فروش زنجیره‌ای را تجربه کردم. تا اینکه فصل تعطیلی مدارس شروع شد.

دنبال کاری بودم که روزی پدرم لوازم مستعمل دفتر کارش را گوشه حیاط خانه آورد. از فرصت به وجود آمده استفاده کردم و با تعمیر و رنگ آمیزی آنها و سپس چاپ آگهی فروش در روزنامه ، توانستم تمام لوازم را به قیمت خوبی بفروشم. این سود 400 هزار تومانی عاملی شد تا توقع‌ام از بوفه‌داری بالاتر برود و با چاپ آگهی به خرید و فروش لوازم اداری دست دوم بپردازم. کم کم چند کارگاه تولید لوازم اداری راه‌اندازی کردم و چند فروشگاه زنجیره‌ای برای فروش آنها زدم. در اوایل کسب و کارمان رونق خوبی داشت و از تولید و فروش بالایی برخوردار بودیم. اما به دلیل محاسبه نکردن دقیق حساب و کتاب‌ها، ورشکست شدم و نه تنها تمام سرمایه ام را از دست دادم بلکه با 300 میلیون تومان چک برگشتی، جایی جز پشت میله‌های زندان برایم باقی نماند.»

می‌گویند عقربه‌های ساعت در زندان کندتر از هرجای دیگری می‌چرخد. آنقدر کند که هر ساعتش به اندازه یک سال طول می‌کشد. اما زندان نیز مانند هر چیز دیگر برای بابک فرصتی بود تا فارغ از محیط پرهیاهوی بیرون به زندگی و آرزوهایش فکر کند؛ آرزو‌هایی که هر چند برخی شکست‌ها آنها را به تأخیر انداخت اما نمی‌توانست متوقفشان کند.

ایده‌ای از صندوقچه خاطرات بابک بختیاری یک کارآفرین موفق

کسب و کارها عموماً به رفع نیاز مشتریان می‌پردازند. اما برخی کسب و کارها با طراحی یک نوآوری به ارائه خدمت یا محصولی جدید می‌پردازند که قبل از آن، نیاز به وجودش احساس نمی‌شد. بختیاری نیز برای رسیدن به رؤیاهای بلندپروازانه‌اش در پی خلق محصولی جدید بود:« در وجودم توان و انرژی زیادی احساس می‌کردم. بعد از رضایت شاکیان و آزادی از زندان چند کار دیگر را امتحان کردم که چندان موفق نبود و بر بدهی‌هایم افزود. تا اینکه در سفری همراه با یکی از دوستان به چین، آبمیوه‌ای در رستورانی خوردیم که ذهن مرا خیلی به خود مشغول کرد. البته نه مزه و رنگ آبمیوه بلکه سرو آن در لیوانی دردار که از وسط آن یک نی برای نوشیدن خارج شده بود. آن موقع چنین لیوانی در ایران وجود نداشت.

دوستم دستگاهِ ساختِ آن را خرید و به ایران بازگشتیم. ذهنم تا مدتها به این فکر مشغول بود که چه محصول دیگری می‌توان با این لیوان ارائه کرد تا اینکه به یاد خاطره‌ای از دوران کودکی ام افتادم. یادم آمد که هر وقت مادرم بستنی می‌خرید، ابتدا آن را در ظرفی هم می‌زدم تا رقیق شود، سپس چند اسمارتیز به آن اضافه می‌کردم و تا ته سر می‌کشیدم و می‌خوردم که خیلی مزه می‌داد. از یادآوری این خاطره آنچنان خوشحال شدم که از جایم پریدم و دائم می‌گفتم «یافتم یافتم» به گونه ای که اطرافیان‌هاج و واج مرا می‌نگریستند.

در واقع ایده تولید و فروش بستنی شل در لیوانی که در دارد و با یک نی مصرف می‌شود از یادآوری خاطره کودکی آغاز شد.

با قرض و وام مغازه ای در شمال تهران بین دو بستنی فروشی بزرگ و معروف اجاره کردم و روی تابلوی آن نوشتم شعبه مرکزی آیس پک ( بستنی بسته بندی). از دید برخی‌ها محاصره بین دو رقیب بزرگ یک ریسک بود اما به نظر خودم این یک فرصت بی نظیر برای دیده شدن بود. در واقع آن محل بازاری بود برای خریدن و خوردن بستنی و ما هم عرضه کننده نوع جدیدی از بستنی بودیم.

تبلیغات ما دهان به دهان بود. یعنی مشتریان‌مان با رضایتی که از نحوه سرو و مزه بستنی ما داشتند به دیگر دوستان خود نیز اطلاع‌رسانی می‌کردند. یکی از تبلیغات ما در ابتدا دادن بستنی رایگان به راننده خودروهایی بود که برای خوردن بستنی در آن محل توقف می‌کردند. آنها و همراهانشان با دیدن این مدل بستنی، لوگوی آن و نام خاصش که خارجی بود، کنجکاو می‌شدند تا بیایند داخل مغازه و بستنی با نی که تا آن زمان با قاشق خورده می‌شد را امتحان کنند. در واقع نوآوری در بسته بندی بستنی، نوع لوگو، طراحی دکوراسیون داخلی که حاصل تجربیات پیشینم بود و تبلیغات شفاهی باعث استقبال فراوان مردم از این محصول و موفقیت سریع ما شد. به طوری که شعبه دوم را نیز خیلی زود افتتاح کردیم. حتی طلبکارانم نیز به مشتریان پر و پا قرص مان تبدیل شده بودند.

کم‌کم افراد زیادی مراجعه می‌کردند و درخواست گرفتن نمایندگی داشتند. من نیز به شرطی با واگذاری امتیاز موافقت می‌کردم که نحوه مدیریت شعبه‌ها مطابق شعبه مرکزی و نظارت ما صورت بگیرد. همچنین خدماتی مانند دکوراسیون و مبلمان داخلی مغازه‌ها، مجهز کردن آشپزخانه، تهیه لیوان‌های مخصوص و دادن مواد اولیه بستنی در انحصار شرکت مرکزی و با مدیریت من انجام بگیرد. بدین گونه سیستم فروش زنجیره‌ای ما وسعت گرفت به طوری که در مدت 6 ماه تعداد شعبه‌هایمان به 106عدد رسید که در دنیا یک رکورد محسوب می‌شود و تعداد افرادی که به طور مستقیم و غیرمستقیم از این کسب و کار منتفع می‌شدند به 5 هزار نفر افزایش یافت. در این مدت نه تنها توانستم بدهی 300 میلیون تومانی‌ام را بپردازم بلکه حدود پنج میلیارد تومان نیز سود عایدم شد.»

 بابک بختیاری یک کارآفرین موفق که در لیست صد برند برتر ایرانی است

در سال 86 او به عنوان کارآفرین برتر ملی معرفی می‌شود و سال 88 کسب و کارش در لیست صد برند برتر ایرانی جا خوش می‌کند. البته کسب و کارهای شکست خورده پیشین‌اش را با درایت بیشتر احیا می‌کند و در زمینه فروش مبلمان و رستوران داری به موفقیت‌های خوبی دست می‌یابد. ضمن آنکه روی محصولات دیگری همچون آبمیوه و ماست و بستنی نوآوری‌هایی انجام می‌دهد.

هر شکست یک تجربه طلایی است.

بابک بختیاری می‌گوید:«زمین خوردن را بازی‌ای می‌دانم برای افزایش تجربیاتم. هر موقع که زمین خوردم قوی تر شدم و با اتکا به توانایی‌های خودم بلند شدم و با قدرت بیشتری به حرکت ادامه دادم. کسی که زمین نخورد، نمی‌تواند به انسانی قوی تبدیل ‌شود. افراد موفق و ثروتمند دنیا بعد از بار‌ها شکست و زمین خوردن به پیروزی رسیده‌اند. کسانی که زمین خورده‌اند بدانند که بحران‌های زندگی آنها را قوی تر می‌سازد همچون آهنی که با حرارت به فولادی سخت بدل می‌شود.»
این کارآفرین شانس و خوش بیاری را برای همه یکسان می‌داند و می‌گوید: « نداشتن خوش بیاری و شانس بهانه آدم‌های ضعیفی است که نمی‌توانند از فرصت‌های موجود به خوبی استفاده کنند. همه چیز به توانمندی‌های خود افراد بستگی دارد. برخی بی توجه و به سادگی از کنار موقعیت‌ها می‌گذرند و برخی با برقراری ارتباط صحیح از موقعیت‌های پیش آمده هر فرصتی را به ثروت تبدیل می‌کنند.»

بابک بختیاری می‌گوید:« اگر از من بپرسند که علم بهتر است یا ثروت به طور قطع خواهم گفت علم. اگرچه تحصیلات آکادمیکم را در رشته مهندسی عمران نیمه تمام رها کردم ولی هرگز خواندن کتاب را کنار نگذاشته ام. در هر فرصتی اطلاعات تجاری ام را افزایش می‌دهم. خواندن کتاب برای من یک عشق است. از دوران نوجوانی داخل تاکسی، اتوبوس، مطب دکتر، صف انتظار بانک و … به خواندن کتاب‌های مورد علاقه ام در زمینه تجارت و موفقیت، می‌پرداختم و هیچ وقت به بهانه کار و گرفتاری فرصت یادگیری را از خودم دریغ نمی‌کنم.

قانون 20-80 از نظر بابک بختیاری یک کارآفرین موفق

در مورد اهمیت برنامه‌ریزی هم به قانون بیست، هشتاد آقای «پاره تو» باید اشاره کنم که می‌گوید بیست درصد از همه فعالیت‌ها و کارهایی که انجام می‌دهیم، هشتاد درصد از نتایج مهم و معنادار را برایمان به ارمغان می‌آورد.

در واقع انجام این 20 درصد در زندگی ما تفاوت ایجاد خواهد کرد و ما را در مسیری که آرزوی آن را داریم، قرار خواهد داد. پس برنامه ریزی زندگیمان را باید به گونه ای طراحی کنیم که در کمترین زمان بیشتری نتایج عایدمان شود. من اعتقاد دارم با برنامه‌ریزی و نظم دادن به کارها می‌توان فرصت‌های زیادی را آزاد کرد تا اوقات بیشتری را در کنار خانواده گذراند.

برخی‌ها را می‌بینیم که در تمام عمر از صبح تا شب وقتشان را درگیر یک مغازه می‌کنند اما برخی دیگر با بهره‌‌گیری از یک سیستم، نه تنها آن مغازه را از دور کنترل می‌کنند بلکه می‌توانند ده‌ها مغازه دیگر هم راه‌اندازی کنند. باید اعتراف کنم هر چقدر کارهایم بیشتر می‌شود، به دلیل بهره مندی از سیستمی ‌که به حضور فیزیکی من نیازی ندارد، وقتم نیز آزادتر می‌شود و می‌توانم اوقات بیشتری را با خانواده‌ام باشم و به ورزش رزمی‌ که مورد علاقه‌ام است بپردازم و مسافرت‌های طولانی مدتی در برنامه ام داشته باشم بدون آنکه کمترین مشکلی در اداره کسب و کارم ایجاد شود.

کارآفرینی که در سنی کمتر از 30 سالگی بزرگترین فروش زنجیره ای در ایران را راه اندازی کرد و به اوج ثروت و موفقیت رسید، می‌گوید:« به عنوان یک کارآفرین خودم را در ابتدای راه می‌بینم و اگر امروز پیشرفتی در کارم دارم به این دلیل است که به انگیزه‌هایم بها داده ام. در کار به پنج اصل تخیل، باور، برنامه‌ریزی، تلاش و هدف اعتقاد دارم. تخیل به ما این امکان را می‌دهد تا به هر ایده ای که می‌خواهیم فکر کنیم. باورداشتن به توانایی‌هایمان و رشد کسب و کارمان دومین رمز مهم موفقیت است.

در مرحله بعد برای عملی کردن رؤیایمان باید برنامه ریزی کنیم. در واقع برنامه ریزی سناریویی است که حتی بدون داشتن پول و پارتی می‌تواند کسب و کارمان را رو به جلو هدایت کند و بدون وجود آن مقصد را نمی‌بینیم. مرحله آخر تلاش است که بدون مراحل قبلی این عامل هیچ تأثیری در موفقیت شما نخواهد داشت. البته یک نکته بسیار مهم برای رسیدن به موفقیت و شکل دادن رؤیاهایمان، دور کردن افکار منفی و سیاه از ذهن و قلبمان است که آنها مخل و مزاحمی‌ هستند برای زایش اندیشه‌های نو و ایده‌های بکر در ذهنمان.»

لذت موفقیت در پیمودن مسیر است.

بابک بختیاری در اختیار گذاشتن تمام امکانات به فرزندان را نادرست می‌داند و می‌گوید:« اگر بدون زحمت همه چیز برای بچه‌ها مهیا شود، زندگی برایشان بی معنا می‌شود. آنها باید با تلاش و زحمت در مسیر موفقیت حرکت کنند تا مزه آن را بچشند و قدرش را بدانند. باید در این راه بارها زمین بخورند و بلند شوند تا موانع را پشت سر بگذارند. آنگاه که همچون فولاد محکم شدند هر چه در اختیارشان قرار گیرد به بهترین شکل از آن استفاده می‌کنند.»

بختیاری همچنین موفقیت در هر کسب و کاری را آموختنی می‌داند و نه ذاتی و ادامه می‌دهد:‌« افراد زیادی با حضور در کلاس‌های مختلف راه‌های موفقیت را پیدا می‌کنند. از شکست‌هایشان درس می‌گیرند و روحیه‌شان را قوی نگه می‌دارند، باوری قوی دارند و به آینده کارشان امیدوارند. انسان‌ها اگر در جهت رسیدن به آرزو‌هایشان تلاش کنند قطعاً رشد بهتری را در دنیا شاهد خواهیم بود. اما متأسفانه بسیاری از افراد به دلیل سستی و تنبلی و نداشتن باور از پیگیری آرزو‌هایشان می‌گذرند که نتیجه‌ای جز حسرت برایشان باقی نمی‌ماند.»وی انتهایی برای آرزو‌هایش متصور نیست و حضور در عرصه‌های جهانی را حداقل آرزویش می‌داند که مسیری از این راه را با افتتاح شعبی در مالزی، کویت، عراق و امارات متحده پیموده است. همچنین به رعایت شعار«همیشه حق با مشتری است» تأکید می‌کند و معتقد است «رضایت مشتری برکت هر کسب و کاری است».

او ارتباطات را عاملی تأثیرگذار در رشد کسب و کار‌ها می‌داند و می‌گوید:« با هر کسی که دوست شدم و ارتباط برقرار کردم یک روزی به کمکم آمد؛ چرا که هر کس اطلاعاتی دارد، محصولاتی را می‌شناسد و ارتباطاتی دارد که می‌تواند در پیشبرد کسب و کارمان مؤثر باشد. حتی رقابت سالم نیز می‌تواند انگیزه‌ای بالا برای رشد کسب و کارمان ایجاد کند.»
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
nike mercurial superfly fg azul rojo negro
پنجشنبه 5 اردیبهشت 1398 09:33 ب.ظ
<a href="http://www.teddevans.com/sky-blue-converse-low-tops-shoesi">sky blue converse low tops</a> <a href="http://www.cateycontrols.com/a-buon-mercato-adidas-eqt-support-adv-pixel-grigio-scarpej">a buon mercato adidas eqt support adv pixel grigio</a> <a href="http://www.prodomfactory.com/alle-wei%C3%9F-nike-tanjun-schuhej">alle wei脽 nike tanjun</a> <a href="http://www.tonyaespinoza.com/utah-jazz-new-era-nba-statement-jersey-hook-9fifty-snapback-cap-hath">utah jazz new era nba statement jersey hook 9fifty snapback cap</a> <a href="http://www.nemagrp.com/femmes-marine-bleu-converse-chaussures-chaussuresh">femmes marine bleu converse chaussures</a> <a href="http://www.viajesclic.com/adidas-samba-schwarz-grau-schuheh">adidas samba schwarz grau</a>
nike mercurial superfly fg azul rojo negro http://www.bcstormwater.com/nike-mercurial-superfly-fg-azul-rojo-negro-zapatosl
http://www.siv-marsens.ch/node/173
سه شنبه 3 اردیبهشت 1398 09:32 ق.ظ
正規品(本物)の財布とスーパーコピー(偽物)の財布の見分け方
http://www.allfresco.ru/sadovye_fonari
سه شنبه 3 اردیبهشت 1398 09:29 ق.ظ
ロレックス スーパーコピー:2018ロレックス時計コピー専門店
http://www.hksaustralia.com.au/products/suspension
سه شنبه 3 اردیبهشت 1398 05:10 ق.ظ
スーパーコピー時計代引きN品激安通販
http://opticaporlacara.com/2010/08/daltonismo/
یکشنبه 1 اردیبهشت 1398 09:11 ب.ظ
プラダコピー商品や情報が満載しています。高品質激安スーパーコピーバッグ新作2018代引き品を低価でお客様に提供しております!
https://www.hsq.de/index.php/impressum
یکشنبه 1 اردیبهشت 1398 09:09 ب.ظ
?安心のDiorバッグコピー格安,激安Diorバッグブランドコピー優良店
https://www.szuletesnapiajandekok.com/user/register
یکشنبه 1 اردیبهشت 1398 04:54 ب.ظ
ブランドコピー 代引き 国内発送
https://www.kidsupfrontvancouver.com/about/
یکشنبه 1 اردیبهشت 1398 04:52 ب.ظ
ルイヴィトン代引き 弊社は海外安心と信頼5年間以上のブランド偽物ロレックス,オメガ,ブルガリ
http://www.djtsurfacing.co.uk/about-us
شنبه 31 فروردین 1398 06:44 ق.ظ
スーパーコピー時計
https://wcpastl.com/support-grieving-children/
شنبه 31 فروردین 1398 06:44 ق.ظ
スーパーコピーブランド
http://www.mbusc.com.au/component/contact/12
پنجشنبه 29 فروردین 1398 07:32 ب.ظ
ロレックス スーパーコピー時計激安専門店!
vistasd
سه شنبه 27 فروردین 1398 04:36 ق.ظ
<a href="http://www.cashfordick.com/adidas-pr%C3%B8dator-absolute-2006-skoj">adidas pr酶dator absolute 2006</a> <a href="http://www.flpainfree.com/polo-ralph-lauren-classic-crew-neck-poloh">polo ralph lauren classic crew neck</a> <a href="http://www.fayjoneshome.com/adidas-ultra-boost-purple-grey-shoesi">adidas ultra boost purple grey</a> <a href="http://www.lukyhammers.com/arancia-viola-maschio-nike-air-berwuda-scarpe-scarpej">arancia viola maschio nike air berwuda scarpe</a> <a href="http://www.kleinconcept.com/nike-schwarz-and-wei%C3%9F-foamposite-schuhej">nike schwarz and wei脽 foamposite</a> <a href="http://www.simmordasa.com/oregon-ducks-top-of-the-world-kids-booster-2-tone-cap-hath">oregon ducks top of the world kids booster 2 tone cap</a>
vistasd http://www.vistasd.com/
mytulsalender
سه شنبه 27 فروردین 1398 04:36 ق.ظ
<a href="http://www.bikashskma.com/nike-shox-svart-svart-obuvk">nike shox svart svart</a> <a href="http://www.videoaulaneri.com/coach-legacy-swingpack-in-signature-large-navy-crossbody-bags-coachh">coach legacy swingpack in signature large navy crossbody bags</a> <a href="http://www.yemekizmit.com/air-max-90-nero-sneakerboot-scarpej">air max 90 nero sneakerboot</a> <a href="http://www.drlforbes.com/nike-air-max-nero-tumblr-scarpei">nike air max nero tumblr</a> <a href="http://www.siglosgourmet.com/oakland-raiders-new-era-nfl-shadow-black-graph-9fifty-snapback-cap-hath">oakland raiders new era nfl shadow black graph 9fifty snapback cap</a> <a href="http://www.cadeemy.com/nike-free-5.0-rose-bleu-chaussuresh">nike free 5.0 rose bleu</a>
mytulsalender http://www.mytulsalender.com/
hypemyplace
سه شنبه 27 فروردین 1398 04:35 ق.ظ
<a href="http://www.ozgurankara.com/nike-dunk-sky-hi-black-black-sail-shoesh">nike dunk sky hi black black sail</a> <a href="http://www.osterlenlyser.com/nike-kaishi-2.0-dark-bleu-blanc-chaussuresl">nike kaishi 2.0 dark bleu blanc</a> <a href="http://www.kzoeducation.com/nike-air-force-1-grey-suede-gum-sole-shoesj">nike air force 1 grey suede gum sole</a> <a href="http://www.svsvetsurgery.com/new-york-rangers-santa-hat-hatk">new york rangers santa hat</a> <a href="http://www.viplistesi.com/air-jordan-retro-1-sort-r%C3%B8d-skoj">air jordan retro 1 sort r酶d</a> <a href="http://www.vistasd.com/ralph-lauren-red-rugby-shirt-xxl-poloh">ralph lauren red rugby shirt xxl</a>
hypemyplace http://www.hypemyplace.com/
cconmausa
شنبه 24 فروردین 1398 02:51 ق.ظ
<a href="http://www.abcmaster.net/air-jordan-retro-7-obsidian-for-venta-butye">air jordan retro 7 obsidian for venta</a> <a href="http://www.abracadabranche.net/nike-air-yeezy-2-gr%C3%B8n-bl%C3%A5-butya">nike air yeezy 2 gr酶n bl氓</a> <a href="http://www.accademiadeilincei.net/kvinners-nike-flynit-air-max-hvit-gull-obuvb">kvinners nike flynit air max hvit gull</a> <a href="http://www.addaxia.net/adidas-porsche-design-iv-lila-schwarz-scarpec">adidas porsche design iv lila schwarz</a> <a href="http://www.adultlivesexx.net/nike-sb-stefan-janoski-max-kvinners-oransje-gull-schuhef">nike sb stefan janoski max kvinners oransje gull</a> <a href="http://www.affluentadvisors.net/femminile-mizuno-wave-prophecy-scarpec">femminile mizuno wave prophecy</a>
cconmausa http://www.cconmausa.net/
femminile light grigio high top converse
شنبه 24 فروردین 1398 02:14 ق.ظ
<a href="http://www.momoange.com/nike-roshe-one-women-black-and-white-shoesj">nike roshe one women black and white</a> <a href="http://www.buscomimotor.com/nike-lebron-15-ghost-shoesl">nike lebron 15 ghost</a> <a href="http://www.bestzixiutang.com/ralph-lauren-shirt-material-view-poloh">ralph lauren shirt material view</a> <a href="http://www.pmatrading.com/air-max-90-hyperfuse-infrar%C3%B8d-skok">air max 90 hyperfuse infrar酶d</a> <a href="http://www.beckyhasaplan.com/nike-air-max-95-blau-and-schwarz-schuheh">nike air max 95 blau and schwarz</a> <a href="http://www.meetspotme.com/plain-white-converse-shoesk">plain white converse</a>
femminile light grigio high top converse http://www.itsallfetish.com/femminile-light-grigio-high-top-converse-scarpei
nike air max 98 men white grey black
شنبه 24 فروردین 1398 02:10 ق.ظ
<a href="http://www.momoange.com/nike-roshe-one-women-black-and-white-shoesj">nike roshe one women black and white</a> <a href="http://www.buscomimotor.com/nike-lebron-15-ghost-shoesl">nike lebron 15 ghost</a> <a href="http://www.bestzixiutang.com/ralph-lauren-shirt-material-view-poloh">ralph lauren shirt material view</a> <a href="http://www.pmatrading.com/air-max-90-hyperfuse-infrar%C3%B8d-skok">air max 90 hyperfuse infrar酶d</a> <a href="http://www.beckyhasaplan.com/nike-air-max-95-blau-and-schwarz-schuheh">nike air max 95 blau and schwarz</a> <a href="http://www.meetspotme.com/plain-white-converse-shoesk">plain white converse</a>
nike air max 98 men white grey black http://www.amvdiplomados.com/nike-air-max-98-men-white-grey-black-shoesk
7688
چهارشنبه 21 فروردین 1398 02:37 ق.ظ
<a href="http://www.luftfotosepp.com/air-jordan-12-varsity-lilla-for-salg-butya">air jordan 12 varsity lilla for salg</a> <a href="http://www.musicbreeds.com/air-jordan-12-deep-royal-azul-resort-chaussuresf">air jordan 12 deep royal azul resort</a> <a href="http://www.pritoi.com/mujeres-nike-air-max-2014-blanco-rosado-butya">mujeres nike air max 2014 blanco rosado</a> <a href="http://www.smokeclothes.com/nike-sock-dart-sp-verde-rosado-schuheg">nike sock dart sp verde rosado</a> <a href="http://www.tekniknetto.com/ralph-lauren-shirts-blau-wei%C3%9F-poloz">ralph lauren shirts blau wei脽</a> <a href="http://www.vspeyedoctors.com/adidas-zx-flux-blanco-rainbow-chaussuresa">adidas zx flux blanco rainbow</a>
thedamnsels http://www.thedamnsels.com/
7688
چهارشنبه 21 فروردین 1398 02:37 ق.ظ
<a href="http://www.saatchixblog.com/nike-wmns-nike-free-run-2-fl%C3%A5den-orange-kurpesc">nike wmns nike free run 2 fl氓den orange</a> <a href="http://www.sparktheword.com/mennns-ralph-lauren-rugbys-gr%C3%A5-hvit-polos">mennns ralph lauren rugbys gr氓 hvit</a> <a href="http://www.trublumeats.com/nike-air-max-camo-verde-butyf">nike air max camo verde</a> <a href="http://www.valeriewiener.com/hommes-ralph-lauren-mesh-polo-gris-beige-polou">hommes ralph lauren mesh polo gris beige</a> <a href="http://www.ykloans.com/air-jordan-retro-10-hvit-r%C3%B8d-bl%C3%A5-chaussuresf">air jordan retro 10 hvit r酶d bl氓</a> <a href="http://www.zendounagota.com/jordan-7-sort-lyser%C3%B8d-scarpef">jordan 7 sort lyser酶d</a>
checkmyvape http://www.checkmyvape.com/
7688
چهارشنبه 21 فروردین 1398 02:37 ق.ظ
<a href="http://www.ehomeoclinic.com/cardinal-5-christian-mccaffrey-red-stitched-ncaa-jersey-nflr">cardinal 5 christian mccaffrey red stitched ncaa jersey</a> <a href="http://www.geuwompo.com/air-jordan-8-oro-download-butyf">air jordan 8 oro download</a> <a href="http://www.inckua.com/flames-23-sean-monahan-redblack-sawyer-hooded-sweatshirt-stitched-nhl-jersey-nflx">flames 23 sean monahan redblack sawyer hooded sweatshirt stitched nhl jersey</a> <a href="http://www.infantocursos.com/austria-26-weimann-red-home-soccer-country-jersey-nflw">austria 26 weimann red home soccer country jersey</a> <a href="http://www.omegaspark.com/air-jordan-12-retro-wolf-gr%C3%A5-low-chaussuresa">air jordan 12 retro wolf gr氓 low</a> <a href="http://www.radsportland.com/femmes-nike-air-max-thea-gris-rose-butya">femmes nike air max thea gris rose</a>
urevomedia http://www.urevomedia.com/
7688
چهارشنبه 21 فروردین 1398 02:36 ق.ظ
<a href="http://www.offgridac.com/nike-lebron-james-basketball-sko-2012-obuvg">nike lebron james basketball sko 2012</a> <a href="http://www.whylux.com/air-max-thea-noble-rojo-light-chaussuresa">air max thea noble rojo light</a> <a href="http://www.aouladmhand.com/nike-free-run-4.0-tout-blanc-game-butya">nike free run 4.0 tout blanc game</a> <a href="http://www.bukafalar.com/air-max-2017-all-svart-tights-obuvd">air max 2017 all svart tights</a> <a href="http://www.drgnatarajan.com/nike-air-huarache-matte-argent-bracelet-scarpea">nike air huarache matte argent bracelet</a> <a href="http://www.ideasevoke.com/lunarglide-7-r%C3%B8d-john-scarpef">lunarglide 7 r酶d john</a>
haubenblick http://www.haubenblick.com/
sncforyou
یکشنبه 18 فروردین 1398 02:33 ق.ظ
<a href="http://www.noteablepost.com/jordan-13-infant-finish-line-skod">jordan 13 infant finish line</a> <a href="http://www.drivedetail.com/edmonton-oilers-97-connor-mcdavid-green-salute-to-service-stitched-nhl-jersey-nflc">edmonton oilers 97 connor mcdavid green salute to service stitched nhl jersey</a> <a href="http://www.jneecedesigns.com/hermes-snakeskin-belt-beltr">hermes snakeskin belt</a> <a href="http://www.ametinakar.com/oakley-sunglasses-custom-varsity-sunglassesc">oakley sunglasses custom varsity</a> <a href="http://www.planetmolly.com/best-in-colour-florida-marlins-new-era-mlb-black-denim-59fifty-cap-black-teal-hatg">best in colour florida marlins new era mlb black denim 59fifty cap black teal</a> <a href="http://www.torsenli.com/oakley-marine-fade-frogskins-sunglasses-not-working-sunglassesd">oakley marine fade frogskins sunglasses not working</a>
sncforyou http://www.sncforyou.com/
thegroceri
یکشنبه 18 فروردین 1398 02:33 ق.ظ
<a href="http://www.precisetrades.com/adidas-superstar-2-light-blau-shoesv">adidas superstar 2 light blau</a> <a href="http://www.trionbrain.com/lebron-12-bhm-12-footlocker-runninga">lebron 12 bhm 12 footlocker</a> <a href="http://www.funfunkaar.com/ray-ban-wayfarer-2-sunglassesr">ray ban wayfarer 2</a> <a href="http://www.sandyshands.com/reebok-gl-6000-white-shoesv">reebok gl 6000 white</a> <a href="http://www.melbabishop.com/adidas-originals-mens-samba-super-suede-skow">adidas originals mens samba super suede</a> <a href="http://www.coberturatic.com/mackage-wool-coat-with-leather-sleeves-mackager">mackage wool coat with leather sleeves</a>
thegroceri http://www.thegroceri.com/
medicinennet
یکشنبه 18 فروردین 1398 02:33 ق.ظ
<a href="http://www.torilsdesign.com/nike-shox-deliver-all-black-ops-sportsd">nike shox deliver all black ops</a> <a href="http://www.webeados.com/coach-womens-boat-shoes-coachr">coach womens boat shoes</a> <a href="http://www.glovesups.com/elite-antonio-johnson-youth-jersey-new-england-patriots-98-alternate-red-nflb">elite antonio johnson youth jersey new england patriots 98 alternate red</a> <a href="http://www.firstbizswmo.com/air-jordan-future-hyper-jade-last-week-sportsb">air jordan future hyper jade last week</a> <a href="http://www.francisstiff.com/adidas-zx-5000-kopen-trainerse">adidas zx 5000 kopen</a> <a href="http://www.betsybucci.com/adidas-best-boost-skor">adidas best boost</a>
medicinennet http://www.medicinennet.com/
hiussalipiilo
یکشنبه 18 فروردین 1398 02:33 ق.ظ
<a href="http://www.accsmonnaux.com/ray-ban-p-3025-aviator-large-metal-sunglassesa">ray ban p 3025 aviator large metal</a> <a href="http://www.brodiebaranow.com/new-york-yankees-cap-melbourne-hours-hatd">new york yankees cap melbourne hours</a> <a href="http://www.obervall.com/ray-ban-aviator-sunglasses-crystal-blue-mirror-frame-sunglassesg">ray ban aviator sunglasses crystal blue mirror frame</a> <a href="http://www.suncreamclub.com/best-adidas-tubular-skox">best adidas tubular</a> <a href="http://www.ridderdrive.com/air-jordan-1-off-white-dots-skoc">air jordan 1 off white dots</a> <a href="http://www.medicinennet.com/nike-lebron-12-nsrl-nike-air-skob">nike lebron 12 nsrl nike air</a>
hiussalipiilo http://www.hiussalipiilo.com/
zemservise
یکشنبه 18 فروردین 1398 02:32 ق.ظ
<a href="http://www.pulselocums.com/nike-air-max-1-olympic-ebay-sportse">nike air max 1 olympic ebay</a> <a href="http://www.topangafire.com/nike-huarache-ultra-xt-ammo-runningd">nike huarache ultra xt ammo</a> <a href="http://www.eniszczarki.com/limited-jordan-mills-jersey-chicago-bears-67-road-white-nflc">limited jordan mills jersey chicago bears 67 road white</a> <a href="http://www.synthcourses.com/cheap-nike-free-run-3-mens-grey-skoa">cheap nike free run 3 mens grey</a> <a href="http://www.chatavalanche.com/nike-lunartempo-2-marathon-runningd">nike lunartempo 2 marathon</a> <a href="http://www.katjehempel.com/nike-roshe-purple-zebra-runningf">nike roshe purple zebra</a>
zemservise http://www.zemservise.com/
soflexdance
پنجشنبه 15 فروردین 1398 08:43 ق.ظ
<a href="http://www.atastymorsel.com/adidas-forum-mid-rs-schuhe-butyf">adidas forum mid rs schuhe</a> <a href="http://www.beaudoutjoel.com/rojo-ralph-lauren-jackets-hoody-down-hombres-poloz">rojo ralph lauren jackets hoody down hombres</a> <a href="http://www.blockchainmkt.com/nike-air-force-one-ni%C3%B1os-negro-rosado-chaussuresf">nike air force one ni帽os negro rosado</a> <a href="http://www.ceeditsesame.com/nike-free-3.0-v5-negro-violet-scarpef">nike free 3.0 v5 negro violet</a> <a href="http://www.fotodardo.com/limited-nike-camo-youth-raekwon-mcmillan-jersey-nfl-52-miami-dolphins-rush-realtree-nfls">limited nike camo youth raekwon mcmillan jersey nfl 52 miami dolphins rush realtree</a> <a href="http://www.meghanfresta.com/hoodie-polo-ralph-lauren-polox">hoodie polo ralph lauren</a>
[url=http://www.soflexdance.com/]soflexdance[/url]
roidezign
پنجشنبه 15 فروردین 1398 08:42 ق.ظ
<a href="http://www.glovesups.com/nhl-detroit-red-wings-zip-jackets-blue3-nflz">nhl detroit red wings zip jackets blue3</a> <a href="http://www.gollevo.com/nike-free-flyknit-5.0-rojo-net-kurpesc">nike free flyknit 5.0 rojo net</a> <a href="http://www.ileriayakkabi.com/black-colin-kaepernick-mens-limited-jersey-7-nike-nfl-san-francisco-49ers-rush-impact-nflz">black colin kaepernick mens limited jersey 7 nike nfl san francisco 49ers rush impact</a> <a href="http://www.isnowbot.com/nike-free-3.0-schwarz-and-rot-edition-obuve">nike free 3.0 schwarz and rot edition</a> <a href="http://www.alannacaldas.com/nike-air-max-tailwind-7-brun-gr%C3%B8nn-scarpec">nike air max tailwind 7 brun gr酶nn</a> <a href="http://www.firstbizswmo.com/adidas-zx-700-marinen-r%C3%B8d-hvit-and-svart-kurpesb">adidas zx 700 marinen r酶d hvit and svart</a>
[url=http://www.roidezign.com/]roidezign[/url]
men nike air max tn orange white black
پنجشنبه 15 فروردین 1398 04:34 ق.ظ
<a href="http://www.dastforoush.com/adidas-zx-flux-core-nero-scarpej">adidas zx flux core nero</a> <a href="http://www.etxekalte.com/adidas-originals-zx-flux-trainers-blau-schuhei">adidas originals zx flux trainers blau</a> <a href="http://www.tumbhimall.com/nike-roshe-run-speckle-pattern-sort-whtie-skoh">nike roshe run speckle pattern sort whtie</a> <a href="http://www.formulaforfun.com/2014-world-cup-portugal-7-ronaldo-away-white-soccer-long-sleeve-shirt-kit-nfli">2014 world cup portugal 7 ronaldo away white soccer long sleeve shirt kit</a> <a href="http://www.icallvoters.com/nike-zoom-hyperrev-2016-svart-and-gull-obuvk">nike zoom hyperrev 2016 svart and gull</a> <a href="http://www.megadomenl.com/coach-f58312-mini-bennett-satchel-in-signature-svb3k-co-coachh">coach f58312 mini bennett satchel in signature svb3k co</a>
men nike air max tn orange white black http://www.momoange.com/men-nike-air-max-tn-orange-white-black-shoesj
air jordan retro 9 hvid bl氓 orange
پنجشنبه 15 فروردین 1398 04:34 ق.ظ
<a href="http://www.lovemescort.com/navy-polo-shorts-poloh">navy polo shorts</a> <a href="http://www.amardinlipi.com/sort-trainers-converse-skok">sort trainers converse</a> <a href="http://www.penfoldscott.com/nike-cortez-wei%C3%9F-kinder-schuheh">nike cortez wei脽 kinder</a> <a href="http://www.periplaneto.com/nike-hyperrev-2017-yellow-black-shoesk">nike hyperrev 2017 yellow black</a> <a href="http://www.kocaelimtm.com/sort-and-r%C3%B8d-kvinders-nike-air-max-skol">sort and r酶d kvinders nike air max</a> <a href="http://www.alanlgrimmdds.com/air-jordan-retro-6-hvit-gr%C3%A5-obuvk">air jordan retro 6 hvit gr氓</a>
air jordan retro 9 hvid bl氓 orange http://www.nexcouriers.com/air-jordan-retro-9-hvid-bl%C3%A5-orange-skoj
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30


Admin Logo
themebox Logo
** ** **
پربازدیدترین مطالب

کد پربازدیدترین

** **
Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت
** **