رزق و روزی به دنبال تو می دود آرام باش- امام علی(ع)

مسواک چوبی

نویسنده :اباذر باقری
تاریخ:چهارشنبه 6 فروردین 1393-09:47 ب.ظ

مسواک چوبی

بسم الله الرحمن الرحیم


مسواك چوبی سنت پیامبر اعظم صلی الله علیه وآله و سلم


بعضی از علوم كاربردی و روشهای زندگ‍ی فقط در یك دوره كوتاه ، معتبر است و پس از چندی در مجامع علمی بعنوان یك روش خطر ناك زیان بخش و غیر مفید معرفی می شود زیرا بشر خطا كار است اما علوم آسمانی اعتبار همیشگی دارند و اگر مدتی به اشتباه مورد بی اعتنائی قرار گیرند . دوباره نور حقانیت آنها از پشت ابرهای جهالت بر می تابد در این تحقیق سعی شده است در موضوع مسواك چوبی كه جزء سنتهای پیامبر اعظم )صلی الله علیه وال و سلم( است بازنگری صورت پذیرد . لذا با مقایسه ای كوتاه برخی اشكالات مسواك پلاستیكی كه موجب تهدید جدی برای سلامت دندان است را یادآور شده و سپس به بعضی از اشكالات وارده بر مسواك چوبی پاسخ دهیم .

مقایسه مسواک چوبی وپلاستیکی

1-
مسواک چوبی بسیار ارزان قیمت وکم هزینه است با کاشت درخت اراک وزیتون براحتی می توان از ریشه وچوب آنها استفاده نمود در حالیكه قیمت مسواک پلاستیکی دهها برابر بیشتر است .
2-
چوب مسواک کوچک ، سبک و قابل حمل است. اندازه های کوچک آنرا بسادگی می توانید داخل جیب بگذارید.پیامبر اکرم(صلی الله علیه وآل وسلم)گاه آنرا پشت گوش خود می گذاشتند.
3-
چوب مسواک را می توان قبل از انجام هر فریضه واجب نماز در حین نشستن بر روی سجاده نماز بکار برد اما مسواک پلاستیکی اینطور نیست وبهمین خاطر معمولاً افراد بدون مسواک وارد نماز می شوند واز ثواب آن محروم می شوند . امام محمد باقر و امام صادق(علیهما السلام) فرمودند : دو ركعت نماز با مسواك با فضیلت تر از هفتاد ركعت نماز بدون مسواك است (من لا یحضره الفقیه ج 1ص54ح118) همچنین مستحب است قبل از تلاوت قرآن،قبل از وضو و ... مسواك زده شود !
4-
ذرات کوچکی از مسواک چوبی جدا می شود که خوردن (اتفاقی)آن بی ضرر است اما ذرات جدا شده از مسواک پلاستیکی مضر به حال بدن است.

5- برای استفاده از مسواک پلاستیکی مصرف خمیر دندان ضروری است .یكی از مواد خمیر دندان كه با فریب كاری سوژه تبلیغات شركتها شده است فلوراید می باشد . فلوراید یکی از بزرگترین آلاینده های صنعتی است که بیشترین آسیب را بر گیاهان،حیوانات وانسانها داشته است.فلوراید از جمله موادی است که از لحاظ زیستی قابل تجزیه نمی باشد واز این روپس ازانتشار در محیط زیست به تدریج انباشت می شود و درزنجیره غذایی و نیز در بدن انسان وبه ویژه در استخوان ودندانها انباشته می گردد ویکی از عوامل اصلی پوسیدگی دندان است،هشت مطالعه علمی ومستقل توسط دانشمندان بی طرف نشان داده است که فلوراید میزان شکستگی استخوان در زنان ومردان جامعه امریکا را در همه سنین افزایش داده است(به مقاله جوئل گریفیث نویسنده ومحقق آمریکائی در نشریه سیاحت غرب شماره 22 ص120 مراجعه شود.)
توجه داشته باشید كه الف) فقط فلوراید طبیعی كه در آب وغذاهای طبیعی وجود دارد برای استحكام دندان مفید است و نه فلوراید مصنوعی. ب) فلوراید در صورتی برای دندان مفید است كه از طریق داخل دندان جذب شود .
ج) دندان هركس به میزان خاصی از فلوراید احتیاج دارد و مصرف یكسان آن برای همه افراد بشدت مضر است. د) قسمتهای مختلف دندان نیز به مقادیر متفاوتی از فلوراید نیازمند است كه بی توجهی به این موضوع موجب شكنندگی و پوسیدگی آن خواهد شد .
6-
مواد موجود در چوب مسواک بهترین مواد برای استحکام و سفیدی دندان است اما مواد موجود در خمیر دندان همگی شیمیائی وکاملا" مضر به حال دندان وبدن است. به مواد اولیه یکی از خمیر دندانها توجه کنید:
دی کلسیم فسفات – سیلیکا – آتروسیل – برم کلروفن – سدیم فلوئوروفسفات – متیل باتر برن – سدیم ان اوریل سارکوزنیات – سدیم لوریل سولفات – سی ام سی – سور بیتول – پروپیلن کلیکول گلیسرین - سدیم سافارین واسانس
7ـ آیا می دانید درخمیر دندان ازرنگ،اسانس ومواد شوینده که مشابه صابون ، ریکا ، شوماو... است استفاده می شود ومتاسفانه قسمتی ازآن ازطریق لثه ها،زبان ودیوارهای دهان جذب وقسمت دیگرنیز خورده میشود!
8ـ در بعضی خمیر دندانها ازسیلیکات استفاده میشودکه جزء مواد اولیه شیشه است(کمی خمیر دندان رابر روی دستان خود مالش دهید موادی شبیه شیشه خرد شده درنوک انگشتان خود احساس می کنید)این ماده نقش جرم گیری دندان را بازی می کند البته واقعیت این است که درکنارفلوراید بهترین ماده برای ازبین بردن مینای دندان هستند.
حضرت امام رضا (علیه السلام) برای سفید کردن (جرم گیری وشفاف نمودن) دندان می فرمایند :
مقداری نمک ترکی(اندرانی) و کف دریا را نرم سائیده وبه دندان ها بمالید - این مواد درعطاری ها یافت میشود و برای جرم گیری و سفیدی دندان بسیار مؤثر است .
مواد موجود در چوب مسواک بهترین مواد برای استحکام و سفیدی دندان است اما مواد موجود در خمیر دندان همگی شیمیائی می باشند.

9ـ چوب مسواک پس ازاستفاده درطبیعت جذب می شود و نیازی به بازیافت ندارد اما مسواک پلاستیکی وبخشی ازخمیردندان جذب طبیعت نمی شود وبعنوان زباله وآشغال باقی خواهد ماند(تصور كنید اگر سالانه همه مردم كره زمین سه بار ، مسواك خود را تعویض نمایند حدود 18 میلیارد مسواك به آشغال طبیعت اضافه خواهد شد .)
 10-
بااستفاده ازچوب مسواک قطعاً سنت پیامبراعظم (صلی علیه وآله وسلم) را انجام داده اید اما با مسواک پلاستیکی احتمالاً سنت پیامبراجرا می شود .
11-
جنس چوب باطبیعت دندان وبدن سازگاراست اما پلاستیک هرگز مناسبت با بدن ندارد.
 
12 ـ درروایات ازچوب گز،انار،ریحان ونی برای پاکیزه کردن دندانها،نهی شده است ولی استفاده از چوب زیتون وبخصوص اراک سفارش شده است.آیااین نشانه اهمیت جنس نیست؟چرا تعین جنس مسواک رانیز پیامبربعهده گرفته است . (مراجعه شود به بحارالانوارج1 ص256 و ج76 ص135 ج48 و دعائم الاسلام ج1 ص119 )
 
13 ـ مسواک زدن درمحل تخلی و حمام مکروه است . امام كاظم(علیه السلام) می فرماید : مسواك زدن در آبریزگاه بد بوئی دهان را در پی دارد . (من لایحفره الفقیه ج1 ص5ح110 )
امام صادق علیه السلام فرمودند از مسواك زدن در حمام حذر كن زیرا زیان دندانها را در پی می آورد .
(
من لایحفره الفقیه ج1 ص52 ح117 )
اتفاقاً هیچکس مسواک چوبی رادرآنجااستفاده نمی کند اما مسواک پلاستیکی اکثراً دردستشویی ها استفاده می شود.
 
14 ـ محـل سکـونت وزندگـی مسـواک پلاستیکی در دستشـوئی هاست اگرسطح بهتریـن انـواع مسواک هـای معمولی را زیرمیکروسکوپ مشاهده کنید حفراتی دارد که محل تجمع میکروب هاست .
(
مراجعه شود به کتاب آئین تندرستی دکتر محمد مهدی اصفهانی ص125)
(
مراجعه شود به كتاب من لا یحفره الفقیه ج1 ص504 ج1451 )
(
قابل توجه كسانی كه فكر می كنند مسواك چوبی با نظافت سازگاری ندارد! )
15ـ چرا پیران وقدیمی ها دندانهای سالمتری دارند؟چرادرکشور هایی که ازمسواک چوبی استفاده میکنند،مردم دندانهای سفید تر ، محکم تر و بادوام تری دارند؟ چرابقایای دندان نسل های قبل ، بعدازهزاران سال هنوزسالم است ولی با مسواک پلاستیکی عمردندانها به کمتراز30 تا 40 سال رسیده است؟ تصورکنید آیا درهزارسال بعدی وقتی باجمجمه بی دندان این دوره مواجه شوند درمورد ما بعنوان نسل بی دندان قضاوت نخواهند کرد!
 
16 ـ امام رضا علیه السلام می فرمایند : مسواک کردن بینایی را تیز می کند ومورا می رویاند وآبریزش چشم رابرطرف می کند . (بحارالانوار ج76 ص137 )
آیا مواد موجوددرخمیر دندان باعث تقویت چشم ومو میشود یا مواد موجود درچوب مسواک؟
17-
مسواک چوبی ثابت می کند که خدا و پیامبرش به فکر دندان ما هم بوده اند (جبرئیل به مسواك چوبی دستور داده بود سنن النبی علامه طباطبائی ص117 ح247 ) ومسواک پلاستیکی ثابت می کند آنها تدبیری برای دندان ما نداشته اند بلکه بشر با اختراع خودش و با هوش وخلاقیت ویژه خود ! راه مناسبی برای تمیز کردن دندان خود پیدا کرده است !
18-
مسواک چوبی جلوی نگاه اطرافیان نیز استفاده می شود و موجب آموزش مستقیم می شود كه بهترین ومؤثرترین روش آموزشی است ، به همین دلیل همه به آن عادت می کنند وهر گاه از مسواک غافل شوند دیگران این سنت را یادآور می شوند . اما مسواک پلاستیکی نیاز به هزینه های سرسام آور آموزشی توسط رسانه های جمعی وآموزش وپرورش دارد . با وجود این همه هزینه های سنگین بازهم می بینید اكثر مردم مسواك نمی زنند وفقط كودكان اشعار مربوط به مسواك را در خاطر خود حفظ می كنند !
19-
پرزهای مسواک چوبی به مرور می ریزد وطول مسواک کوچک ترشده عمر آن خیلی زود تمام می شود اما مسواک پلاستیکی ماهها مورد استفاده قرار می گیرد که از لحاظ بهداشتی مناسب وصحیح نیست.
20-
مسواک چوبی غیر وابسته است درخت اراک در مناطق مختلفی از جمله سیستان و بلوچستان رشد میکند درخت زیتون نیز دراکثر استانها کاشته شده است اما مسواک پلاستیکی وارداتی است مردم خریدار مسواکهای آلمانی ، انگلیسی ، آمریکاییها ، ژاپنی ، چینی ، کره ای و ... هستند که موجب خروج منابع ارزی و سرمایه های کشور می شود و بر فرض اینكه مردم مسواک ایرانی خرید کنند ، تکنو لوژی ومواد اولیه آن وارداتی خواهد بود .

مواد خمیر دندان از جمله سدیم متیل پارابنگ متیل پارابن که نقش مبارزه با میکروب را دارند باکتریهای مفید و غیر مفید داخل دهان را از بین میبرند . آیا به جرم وجود تعدادی علف هرز درختان پر میوه را از بن بر می کنید وباغ را ویران می کنید ؟
آیا می دانید باكتری های مفید در هضم غذا ، استحكام دندان وسالم نگه داشتن محیط دهان نقش اساسی دارند و آیا می دانید تا بحال خمیر دندان آنتی بیوتیكی اختراع نشده است كه قدرت تشخیص باكتری مفید و غیر مفید را داشته باشد !؟
22-
مسواک چوبی ساده ترین و طبیعی ترین روش است اما مسواک پلاستیکی روش مشکلی است که درآینده پیچیده تر ومشکل تر خواهد شد اخیراً مسواک برقی به بازارآمده است بنابراین مسواک زدن ممکن نیست مگر باتولید برق،اتصال به منبع تغذیه ، دارا بودن دستگاه برقی و از همه مهمتر سرمایه دارانی که همه سرمایه خودشان رابرای سلامتی شما بکار گرفته اند! البته شرکتهای سرمایه گذار درتولید دستگاه های برقی معتقدند: در آینده انرژی هسته ای نیزدر خدمت انسان قرار می گیرد و با به کار گیری روباتها دندان های شما را ازراه دور در منزل شما بدون هیچ هزینه ای مسواک خواهند زد .
23-
مصرف آب در مسواک پلاستیکی بیشتر از چوبی است . پس از مسواک مستحب است باکمی آب مضمضه نمائیم اما در مسواک پلاستیکی با زحمت کف خمیر دندان شسته می شود که روزانه آب زیادی اسراف شده و هدر میرود . متأسفانه سرانه زیادی از مصرف آب به این موضوع اختصاص دارد.
24-
هدف و انگیزه کسی که مسواک پلاستیکی می زند عبارت است : از تمیز کردن دندانها به برکت کف خمیردندان،جنگ بی فایده وخطرناک با میکروبها(مبارزه بامیکروبها موجب تولید اَبَرمیکروب خواهد شد که خطربیشتری دارد) ، جرم گیری وسفید نمودن توسط شیشه ومواد مضر شیمیایی . هدف و انگیزه کسی که از مسواک چوبی استفاده می کند عبارت از: رعایت مقررات(المسواک من سنن المرسلین) تمیز نمودن دهان ، جلادادن چشم ، خشنودی خدا ، سپیدی دندان(بخصوص باچوب زیتون) و رفع بوی بد دهان ، محکم شدن لثه(بخصوص باچوب اراک) ، افزایش اِشتها ، برطرف کردن بلغم ، ازدیاد حافظه ، خوشحال کردن فرشتگان و... (کافی ج6 ص496)
25
ـ میگویند به محصلی گفتند بگو: الف. گفت:نمی گویم.هرچه اصرارکردند نپذیرفت. گفتند: چرا نمی گویی؟گفت :اگر الف بگویم فردا باید بگویم ب وپس فردا ...
اگر تصمیم بگیرید یکی از سنت های پیامبراعظم صلی الله علیه وآله وسلم را موبه مو اجرا کنید،تکلیف سنت های دیگرچه خواهدشد؟
امام صادق (علیه السلام) در این زمینه می فرمایند: من خوش ندارم که انسانی بمیرد ویکی از سنت های پیامبر برگردن وی باقی بماند که آنرا انجام نداده باشد . (مکارم الاخلاق
اگربدون هیچ تحقیق علمی وصرفاً با تبلیقات شرکتها ، فلوراید ، شیشه ، کف ، آنتی باکتریها و... رابه دندان بزنید به زودی فلوراید را در آب شرب شما هم خواهند ریخت و میلیارد ها قرص آنتی بیوتیک که زمینه ساز بیماریهای دیگر خواهد شد را به خورد شما خواهند داد و... وبالاخره تمدنی شیطانی که انسان وطبیعت اولین قربانیان آن خواهند بود را خواهید پذیرفت .
26- استفاده از مسواك پلاستیكی و خمیر دندان بعد از غذا است كه لذت غذاهای خوشمزه را از بین می برد زمان استفاده از مسواك چوبی در اوقات نماز و یا خواب است كه ارتباطی با زمان مصرف غذا ندارد ، انچه بعد از غذا در سنت خلال دندان است ونه مسواك با مراجعه به كتب روائی و فقهی متوجه می شویم موضوع خلال دندان در آداب غذا خوردن آمده است و موضوع مسواك جزء آداب وضوء و نماز آمده است . بی توجهی به این موضوع باعث شده است كه بسیاری ، از روایات مربوط به خلال را جزء روایت مسواك تلقی نمایند .
27-
سرب موجود در خمیر دندانها ماده ای سمی است و مصرف زیاد آن بسار مضر است .
مراجعه شود به كتاب پوسیدگی دندان و پیشگیری
تألیف دكتر مهرداد – انتشارات دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی ص1632
28-
یكی از عوامل اصلی پوسیدگی دندان مواد قندی است كه در خمیر دندانها موجود است و ضرر این مواد قندی از نفع آن بیشتر است بخصوص در خمیردندانهایی كه برای بچه ها تولید می شود زیرا اكثر خمیر دندان را بچه ها می خورند .
29-
در بعضی از خمیر دندانها از مواد براق كننده استفاده می شود كه سبب سائیدگی مینای سطحی دندان یعنی لایه مقاوم آن می شود .
مراجعه شود به كتاب پوسیدگی دندان و پیشگیری
تألیف دكتر مهرداد – انتشارات دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی ص 162
30-
قسمتی از موهای مسواك پلاستیكی در داخل لثه می شكند ودر زیر لثه جای می گیرد و چرك می كند و دهان بد بو و عفونی شده وآماده پذیرش میكروبهای مختلف می شود .
نسخه عطار ، محمد تقی عطار ن‍‍زاد ص104 انتشارات افتخاری
طرز استفاده
مسواك چوبی در اندازه های كوتاه ، بلند ، ضخیم و نازك است پرزهای مسواك چوبی نیز نرم یا خشك هستند . جهت استفاده ، كمی از پوست آن را جدا نموده داخل ظرف آب بگذارید تا پرزهای آن نرم و در هنگام استفاده از هم فاصله بگیرند ، پس از استفاده ، همزمان با مضمضه آب آنرا بشوئید .

منبع: http://mesvak-choobi.blogfa.com/> فیلم سه بعدی با عینك مخصوص - اورژینال

11,900 تومان

> مجموعه بی نظیر كارتون winx

19,900 تومان

> کیف آلوما والت Aluma Wallet

19,000 تومان

> قلم خش گیر خودرو های ایران خودرو و سایپا

15,500 تومان

> سریال خارق العاده آموزش زبان extra

7,900 تومان

> مجموعه اثر دیتر هالروردن - معروف به دیدی

10,900 تومان

> لاك شبرنگ

7,900 تومان

> اصلاح مردان میکروتاچ MICRO TOUCH

18,000 تومان

> کارتون خانواده دکتر ارنست - دوبله فارسی

17,500 تومان

> تست رنگ خودرو

23,000 تومان

> آموزش تصویری سیم کشی ساختمان

5,500 تومان

> مجموعه بی نظیر كارتون کایو caillou

7,800 تومان

> آموزش ساخت جعبه کادویی و الگوی جعبه کادویی سریع و آسان

8,000 تومان

> مجموعه بی نظیر كارتون BEN 10

12,500 تومان

> نگهدارنده ژله ای وسایل مختلف

4,900 تومان

> قلم تشخیص رنگ شدگی اتومبیل

23,000 تومان

> سری كامل فرار از زندان -دوبله زیبای فارسی

11,900 تومان

> ساعت LED سامورایی – قرمز و آبی

17,900 تومان

> تست ایدز-اچ آی وی-HIV

14,000 تومان

> جنگجویان کوهستان - لینچان - دوبله

11,900 تومان


داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
Admin Logo
themebox Logo
** ** **
پربازدیدترین مطالب

کد پربازدیدترین

** **
Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت
** **شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic