رزق و روزی به دنبال تو می دود آرام باش- امام علی(ع)

اعجاز سنت در مسواك زدن

نویسنده :اباذر باقری
تاریخ:چهارشنبه 6 فروردین 1393-09:48 ب.ظ

اعجاز سنت در مسواك زدن

مجله آلمانی در شماره چهارم خود در سال 1961.م، به نقل از مقاله ای از داشمند" روادارت "، مدیر مرکز میکروب شناسی دانشگاه روستوك، می نویسد:

"من در سفرنامه افرادی که به سرزمین اعراب سفرکرده بودند در مورد مسواکی که عرب ها استفاده می کنند چیزهایی خوانده بودم، این امر برایم به حالت مسخره آمیز جلوه کرد، ودلیلی شد که من این قوم را عقب افتاده تلقی کنم، که در قرن بیستم با یک تکه چوب دندان های خود را تمیز می کنند. با خود گفتم: چرا در ورای این تکه چوب یک واقعیت علمی نباشد؟

 

مجله آلمانی در شماره چهارم خود در سال 1961.م، به نقل از مقاله ای از داشمند " روادارت "، مدیر مرکز میکروب شناسی دانشگاه روستوك، می نویسد:

"من در سفرنامه افرادی که به سرزمین اعراب سفرکرده بودند در مورد مسواکی که عرب ها استفاده می کنند چیزهایی خوانده بودم، این امر برایم به حالت مسخره آمیز جلوه کرد، ودلیلی شد که من این قوم را عقب افتاده تلقی کنم، که در قرن بیستم با یک تکه چوب دندان های خود را تمیز می کنند. با خود گفتم: چرا در ورای این تکه چوب یک واقعیت علمی نباشد؟

به سرعت شروع به تحقیق کردم، تکه ای از آن چوب را کوبیده و مرطوب کردم، سپس این خمیر را در مزارع کشت باکتری قرار دادم و متوجه شدم که آثاری هم چون تأثیرات پنیسیلین در آن آشکار شد، دکتر "فرید ریك فیستر" افزود، وی در طی هفت سال گذشته غیر از چوب اراک از مسواک دیگری استفاده نکرده است."

شاید این همان چیزی است که أنس بن مالك- رضی الله عنه – از رسول الله– صلى الله علیه وسلم– روایت می کند –در فتح البارى نیز آمده است-، حضرت فرمود:

أكثرت علیكم فی السواك .

تركیب شیمیائی چوب اراک یامسوا ك چوبی

در این بخش مطالبی را در مورد چوب اراک ارائه می کنم تا هر گونه شک و تردید در این مورد از ذهن خواننده حذف گردد. دانشمندان بعد از این که آزمایش کردند تركیب شیمیائی چوب اراک، شاید با مطالعه و دیدن تركیب شیمیائی مسواك اراک، دلایل انتخاب این مسواک را توسط نبی اكرم (صلى الله علیه وسلم)، که قطعاً وحیی بوده است که به رسول الله (صلى الله علیه وسلم) وحی شده است، را درک کنیم:

1 – تحقیقات اخیر بر این نکته تأکید دارد که مسواک سبز از چوب اراک حاوی مقدار زیادی ماده تیز مزه است، این ماده ضد عفونی کننده و پاک کننده و باعث جلو گیری از خون ریزی لثه وتقویت آن می شود.

2 – تحقیقات وجود ماده ای تیز به نام "سنجرین. با بوی تند و مزه ای تیز در مسواک را اثبات کردند، این ماده به کشتن باکتریها کمک می کند.

3 –دكتر طارق الخوری بر وجود كلراید همراه با سیلیكا تأكید دارد، این ها موادی است که باعث سفیدی دندان ها می شود، این ماده چسبناک میناء را می پوشاند و از پوسیدگی دندان ها جلوگیری می کند.

4 – هم چنین وجود " 3 میتل آمین. باعث بهبود زخم های لثه و رشد سالم آن می شود. این ماده پاک کننده، باعث اصلاح و کاهش شاخص هیدروژنی حفره دهانی، که به صورت " غیر مستقیم " در رشد میكروبی دهان مؤثر است، می شود. هم چنین محققان مقداری مواد ضد تورم در این چوب کشف کردند.

5 – هم چنین بعد از آزمایش بسیار در ترکیب شیمیایی چوب اراک و استخراج ترکیب و بررسی ارزش دارویی آن متوجه شدند که در چوب اراک مقدار زیادی عنصر فلورین وجود دارد، این ماده باعث صلابت و استحکام دندان ها و نیز جلوگیری از تأثیر اسیدها برای جلوگیری از پوسیدگی، می شود، کار بزرگ تر فلورین در مرحله شکل گیری و نمو دندان ها آشکار می گردد.

6 – غیر از عنصر فلورین، مقداری  عنصر كلر نیز در چوب اراک یافت می شود، که رنگ بد دندان ها را از بین می برد و هم چنین ماده سیلیكا که نقش آن در محافظت از سفیدی دندان ها را فهمیدیم، نیز در چوب اراک وجود دارد.

7 –ماده معروف به" سیلیس " به نسبت 4% در چوب اراک یافت می شود، این ماده لایه پلاک را از سطح دندان ها دور کرده و حذف می کند.

8 – ماده "بی كربنات سدیم" را هم از یاد نمی بریم، گروه معالجه دندان، در انجمن دندان پزشکان آمریكا بر نقش این ماده در معالجه و بهبود دندان ها تأکید می کنند.

9 –دانشمندان  در چوب اراک ماده ای به نام " سیلفا یوریا " یافتند که باعث ممانعت از سوراخ شدن و پوسیدگی و به دنبال آن جلوگیری از تشکیل مرکز و حفره چرکی در دندان می شود.

10 – تجزیه چوب اراک وجود مقداری از اسید انیسیك، که به دفع خلط از سینه کمک می کند، را اثبات کرد. علاوه بر آن مقداری اسید اسكوربیك و ماده سیتوسیترول نیز در آن چوب وجود دارد، این دو ماده باعث تقویت شریان های خونی غذارسان به لثه، می شوند.

إمام ابن القیم فوائد فراوان مسواك زدن را بیان کرده و در مورد إعجاز سنت نبوی -على صاحبها أفضل الصلاة والسلام- در مسواك زدن، تأکید می کند.11 – در چوب اراک به میزان 1% مواد خوشبو کننده روغنی یافت می شود که دهان را با عطر خود خوشبو می کنند.

12 – هم چنین محققان، در چوب اراک ماده ای به نام " انثرالیتون " یافتند که در تقویت اشتهاء غذا خوردن و هم چنین در تنظیم حركت روده ها مفید است.

بعد از این تفاصیل می خواهم سؤالی مطرح کنم :

پس کی می خواهیم این حدیث نبی اکرم– صلى الله علیه وسلم– را تصدیق کنیم وقتی که حضرت فرمود:"السواك مطهرة للفم مرضاة للرب"

تفاوت بین چوب اراک و خمیر دندان:

بعضی سؤال می کنند اگر مواد موجود در چوب اراک را جدا کرده و در خمیر دندان به کار ببریم آیا همان تأثیر چوب اراک را دارد و همان کار را انجام می دهد؟

یک از بزرگترین دانشمندان علم دندانپزشکی در جهان به این سؤال پاسخ گفته است. وی با انجام تحقیقات و آزمایشات بسیار و صرف هزینه فراوان مواد موجود در چوب اراک را استخراج کرده و به صورت خمیر دندان درآورده و نام آن را Qualimeswaksگذاشت، این خمیر دندان توسط یک شرکت سوئیسی به نام "فارما بازل لیمتد" در بازار عرضه شد، اما تأثیری که در چوب اراک بود در این خمیر دندان وجود نداشت.

علت چیست؟

دلیل این قضیه به وجود ترکیبات شیمیایی فراوان در چوب اراک بر می گردد. این چوب حاوی عناصر دیگری هم است که تنها بعد از واکنش با بزاق دهان ظاهر می گردند و ناباورانه، در بزاق ترکیبات جدیدی یافت شد که در عصاره آزمایشگاهی اراک یافت نشده بود.

این ترکیبات از کجا آمدند؟

دانشمندان بعد از تجزیه و تحلیل های دقیق دریافتند که این ترکیبات در اصل جزو ترکیبات اراک طبیعی است، اما این درخت دارای تركیبات دیگری نیز هست که تأثیر آن تنها زمانی آشکار می شود که با آنزیم های بزاق دهان ترکیب شود، بعد از ترکیب در بین دسته های باکتری های مضر دهانی جولان کرده و در زمانی اندک می تواند 97% میکروب ها را از بین ببرد.

علاوه بر آن، نیرو های سه گانه ای هست که چوب اراک را متمایز می  گرداند و آن نیروها عبارتند از:"میكانیكی – شیمیائی – حیاتی"

چوب اراک، بدون ایجاد اختلال در توازن طبیعی بدن انسان، تمام نقش ها و وظایف خود را انجام می دهد، و بلکه بالعكس به بدن انسان کمک می کند تا به بهترین و بالاترین درجات توازن طبیعی ممكن دست یابد.

علاوه بر این، برخی از حالات مسمومیت کودکان آمریكایی در نتیجه خوردن ماده فلوراید موجود در خمیر دندان نیز مشاهده شد.

رسول الله – صلى الله علیه وسلم – فرمود: )أمرت بالسواك حتى خشیت أن یكتب علىَ به مسواک  زدن امر شدم آن گونه که ترسیدم بر من فرض گردد."

نقش تربیتی مسواك زدن (دارویی برای ترک اعتیاد):

تحقیقات حاکی از آن است که بین دست و دهان گرایش فیزیولوژیکی و ارتباط میکانیکی وجود دارد که أساس ساخت سیگار و نیز عامل مشترك بین بیماری و درمان است. نمونه این واقعیت عکس العمل کودکان در مکیدن دست است، اعتیاد در حالت عدم وجود جایگزین مناسب برای سلامتی رخ می دهد.

آقای " درید لحام " در نوار ویدیوئی که سازمان بهداشت جهانی در سال 2001 به مناسبت روز جهانی اعتیاد منتشر کرد این گونه اظهار کرد:

"اعتیاد به سیگار اساساً اعتیاد به مکانیزم حركتی است که بین دهان و دست رخ می دهد."

بدان: ( نکته مهــم )

امروزه بسیاری از دانشمندان با صراحت تمام فریاد می زنند که مسواک وخمیر دندان بهتر است و دلیل می آورند که در با گذشت زمان قوانین تغییر می کنند.

جعمی از دانشمندان غربی – غیر مسلمانان – قبل از دانشمندان  مسلمان، پاسخ آن ها را دادند واظهارات پزشکان مصری و دمشقی, و رؤسای بخش های دندان پزشکی در دانشگاه های مختلف جهان، علاوه بر آن چه قبلاً در این تحقیق ذکر کردیم، در مورد تأثیر این مسواک را تأیید می کنند.

حكم به استعمال مسواک و خمیر دندان به جای مسواك چوبی، با این بهانه که با گذشت زمان قوانین و احکام تغییر می کنند، و با گرفتن چیز پست تر به جای چیز بهتر، صادر شد. پس در زمان های عقب ماندگی إسلام و پیشرفت غرب – در زمینه صنعت – مسواکی که وارد زندگی ما شد، ارزش و فایده کم تری نسبت به چوب اراک داشت.

علاوه بر این، گزارش های صادره از ( A.D.A) جمعیت داندان پزشکان آمریکا بیان می کند که مسواک پلاستیكی، به دلیل عدم قدرت آن بر نفوذ به لایه مخاط دهانی (ماده بزاق). بر فعالیت باکتری ها تأثیری ندارد و فقط آن ها را می پوشاند و همان تکه مسواك چوبی، به دلیل داشتن خاصیت کشش و انجذاب، است  که قادر به کشتن باکتری ها می باشد.

هم چنین گزارش های صادره از انجمن دندان پزشکان آمریكا حاکی از آن است که بعد از 14 روز استفاده از مسواک پلاستیکی، باکتری ها بر روی آن رشد می کنند.

حقیقت همین است که دشمنان اسلام هم به آن اعتراف کردند.

پــــایـان

بعد از این سلسله بحث ها در مورد یکی از جنبه های اعجازسنت نبوی و بعد از این که با براهین و دلایل علمی ثابت شد هیچ جای شک باقی نمی ماند که:

" مسواك زدن از دیدگاه علمی بحث موضوع از عرصه شبهات و سؤالات طرح شده درباره آن، خارج شد و بر سریر سیادت مواد طبیعی مؤثر در سلامتی بدن و دهان در کشورهای پیشرفته امروزی جای گرفت".

و می گویم:

مسواک زدن از قوانین فطری انسان بود، سپس روش زندگی نبی اکرم–  صلى الله علیه وسلم – شد و روش زندگی پیامبر بهترین روش برای زندگی است. نبی اکرم-  صلى الله علیه وسلم -  تا زمان وفات به این کار پایبند بودند. روایت شده که حضرت محمد، صلى الله علیه وسلم، در هنگام وفات، امت رابه مسواک زدن وصیت فرمود.

والمحافظة على السنة سبب ربانی للتمكین فی الأرض .

"رعایت سنت دلیل الهی برای حکومت بر زمین می گردد."

شاید آن چه مورخان در مورد پیروزی مسلمانان در نبرد نهاوند و دیگر حوادث به خاطر مسواك بیان می کنند، بهترین نمونه برای آن باشد.

ای کسانی که در دینی غیر از اسلام بدنبال گمشده خویش هستید، ای کسانی که کورکورانه از غرب تقلید می کنید و فکر می کنید که غربیان برتر از شمایند، و ای کسانی که روش محمد – صلى الله علیه وسلم – را رها کرده و در غیر روش او بدنبال آرامش و پیشرفت هستید، و ای کسانی که فریاد برمی آورید که "دین اسلام دین بازگشت به گذشته و عقب ماندگی است"، و ای کسانی که بهتر را با پست تر عوض می کنید.

و ای تمام کسانی که از دین فهم اشتباه دارید:

این سنت حبیب ما، حضرت محمد– صلى الله علیه وسلم –  است که پیش روی ما قرار داده و برای ما نقل فموه است، همان معصومی – صلى الله علیه وسلم –  که در مورد ما بسیار با حرص و تلاش رفتار می نمود

لَقَدْ جَاْءَكُمْ رَسُوْلٌ مِّنْ أَنفُسِكُمْ عَزِیْزٌ عَلَیْهِ مَاْ عَنِتُّمْ حَرِیْصٌ عَلَیْكُمْ بِالْمُؤْمِنِیْنَ رَءُوْفٌ رَحِیْمٌ[42]

قرآن که قانون امت مسلمان است و کسی که به وسیله آن سخن بگوید، دروغ نمی گوید، و هر کس با آن حکم کند عدالت ورزیده است، و هر کس آن را ترک کند ستمکاری است که خداوند متعال عمر و برکت او را کم می کند، و کسی که از راه هدایت بخش آن طغیان کند خداوند متعال او را گمراه می کند.

پس چرا از روش و قانونی که اگر به آن عمل کنیم، خدای حکیم و خبیر از آن راضی می گردد، روی گردان هستیم و نتطفل على فتات موائد وقوانین بشر مثلنا لا یملكون موتا ولا حیاة ولا نشورا ؟

سَنُرِیْهِمْ آیَاْتِنَاْ فِیْ الْآفَاْقِ وَفِیْ أَنفُسِهِمْ حَتَّىْ یَتَبَیَّنَ لَهُمْ أَنَّهُ الْحَقُّ[43]

"به زودی نشانه هایمان، که در آفاق و درون خوشان است، را به آن ها نشان خواهیم داد تا برای آن ها روشن شود که (الله و نشانه های او) حقیقت است."

این تلاشی بود که در جهت معرفی سنت نبی اکرم– صلى الله علیه وسلم – انجام دادم، اگر درست بود، این همان چیزی است که آرزوی آن را داشتم و اگر درست نبود، همان تلاش در این جهت و اهمیت دادن به آن مرا بس است.

در پایان از الله متعال خواستارم که آن چه را که نمی دانیم به ما بیاموزد، و آن چه را که می دانیم برایمان مفید گرداند، و ما را راه راست هدایت نماید، که او بهترین مولى و بهترین همراه است.

حال سؤالی می  پرسم که باید تمامی وجدان های بیدار و منصف به آن پاسخ دهند:

"یا أیُّها الذین آمنوا لِمَ تقولونَ ما لا تَفَعَلونَ * کَبُرَ مَقتاً عِندَ اللهِ أن تَقولوا ما لا تَفَعَلونَ.

(ای کسانی که ایمان آورده اید چرا سخنی می گویید که به آن عمل نمی کنید، در پیشگاه الله بسیار سخت و مورد غضب است که حرفی بزنید که به آن عمل نمی کنید.)؟؟؟

منبع: http://abjadion.blogfa.com
> فیلم سه بعدی با عینك مخصوص - اورژینال

11,900 تومان

> مجموعه بی نظیر كارتون winx

19,900 تومان

> کیف آلوما والت Aluma Wallet

19,000 تومان

> قلم خش گیر خودرو های ایران خودرو و سایپا

15,500 تومان

> سریال خارق العاده آموزش زبان extra

7,900 تومان

> مجموعه اثر دیتر هالروردن - معروف به دیدی

10,900 تومان

> لاك شبرنگ

7,900 تومان

> اصلاح مردان میکروتاچ MICRO TOUCH

18,000 تومان

> کارتون خانواده دکتر ارنست - دوبله فارسی

17,500 تومان

> تست رنگ خودرو

23,000 تومان

> آموزش تصویری سیم کشی ساختمان

5,500 تومان

> مجموعه بی نظیر كارتون کایو caillou

7,800 تومان

> آموزش ساخت جعبه کادویی و الگوی جعبه کادویی سریع و آسان

8,000 تومان

> مجموعه بی نظیر كارتون BEN 10

12,500 تومان

> نگهدارنده ژله ای وسایل مختلف

4,900 تومان

> قلم تشخیص رنگ شدگی اتومبیل

23,000 تومان

> سری كامل فرار از زندان -دوبله زیبای فارسی

11,900 تومان

> ساعت LED سامورایی – قرمز و آبی

17,900 تومان

> تست ایدز-اچ آی وی-HIV

14,000 تومان

> جنگجویان کوهستان - لینچان - دوبله

11,900 تومان

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
Admin Logo
themebox Logo
** ** **
پربازدیدترین مطالب

کد پربازدیدترین

** **
Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت
** **شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات