رزق و روزی به دنبال تو می دود آرام باش- امام علی(ع)

سلامتی به سبک احادیث- بخش دوم

نویسنده :اباذر باقری
تاریخ:چهارشنبه 6 فروردین 1393-09:50 ب.ظ

سلامتی به سبک احادیث- بخش دوم


(سلامتی به سبک احادیث 2)
.
*سلامت پوست در احادیث*

ضخامت پوست در نواحی مختلف بدن از 5.1تا 4 میلی مترمتغیراست. نازک و حساسس ترین بخش پوست مربوط به اطراف چشم هاست و ضخیم ترین بخش پوست هم مربوط به پاشنه پاها میباشد.پوست از تعداد بیشماری سلول زنده و مرده ورگ و پی و غده های چربی و عرق تشکیل شده است.از طریق پایانه های عصبی که در تمام نقاط پوست قرار دارند به لمس، کشش،دما و... واکنش نشان میدهد. آلودگی ، برنامه نادرست غذایی، کار زیاد و استراحت کم و غم وغصه از دشمنان پوست محسوب میشوند.مسئله دیگر اینکه رژیم غذایی و ورزش نقش عمده ای در سلامت پوست دارند، مواد خاصی در غذا وجود دارند که پوست را از تأثیر اشعات مضر خورشید محفوظ نگه میدارد و کمبود بعضی مواد غذایی هم میتواند سبب خشکی پوست و اختلال در بهبود زخمها شوند( که در ادامه بررسی خواهند شد) ورزش هم بر دو نوع است: یکی حرکات واعمالی است که شما به طور معمولی هرروز انجام میدهید؛ و نوع دوم حرکات خاصی است که به منظورآماده سازی بدن انجام میشود ومنظور من از ورزش نیز همین است, اما هر ورزشی آن تأثیر مطلوبی که ما میخواهیم را بر روی پوست ندارد بنابراین باید ابتدا ورزش هایی را انجام دهید که خون را به سطح پوست میکشانند( منظور نرمش با نفس عمیق است که روزی بیست دقیقه کفایت میکند)، ورزش هایی که قلب را به تپش و جنب وجوش می آورند باید قبل از نرمش ها انجام گیرد تا تأثیر مطلوب بر روی پوست حاصل شود، یعنی در این روش شما ابتدا خون را به جریان درآورده و سپس به وسیله نرمش با نفسس عمیق و ماساژ پوست، خونرا به سطح میکشانید. درباره ورزش دقت کنید که هر بدنی ورزش مخصوص به خود را دارد، مثلا برای کسانی که دستان بلند و قوی دارند قایق رانی و تیر اندازی مناسب است؛ این افراد بهتر است ابتدا با ورزش کاراته یا بوکس دستها را قوی کرده و سپس به ورزش های گفته شده بپردازند. کسانی که بدنی منعطف دارند ژیمناستیک و کسانی که تمرکز نداشته و عصبانی هستند یاد گرفتن کاتا در ورزش های رزمی مناسب است چون اسلوب های رزمی نیاز به تمرکز دارند. بنابراین ورزش مناسب با خود را پیدا کنید و فقط از سر علاقه سراغ هر ورزشی نروید. در ادامه غذاها و میوه های مفید برای پوست را می آوریم:

آواکادو: حاوی موادی مغذی است که به حفظ ساختار پوست و بهبود زخمها کمک میکند. در درمان جوش و غرور جوانی و آفتاب سوختگی و تب خال مؤثر است.مهمترین مواد آن ویتامینE و روغن حاوی اسید چرب با یک باند دوگانه میباشد.

گوشت قرمز: کاهش التهاب ـ بهبود زخمها ـ سوختگی ـ رنگ  پریدگی پوست ناشی از کم خونی، مهمترین موادمغذی آن پروتئین . آهن است.

تخم آفتابگردان: بهبود پوستهای خشن، خشک و پوسته پوسته ـ مفید برای اگزما، پوست کم آب و زخم های خشک است. مهمترین مواد مغذی آن اسید های چرب امگا 6 ، روی و ویتامین ای میباشد.

مرکبات ترش: ترمیم بریدگیها ـ خراشیدگی ها ـ حفظ ساختار کلاژن ـ بهبود پوست آسیب دیده ، فرو نشسته و چین چروک شده. مهمترین ماده مغذی مرکبات ویتامین سی است.(کلاژن: پروتئینی مسئول نرمی و همواری پوست)

گوشت بوقلمون: بهبود زخمها و سوختگی ، تب خال و اگزما. مهمترین ماده مغذی آن انواع اسید آمینه به خصوص لیزین است و همچنین دارای اسید آمینه ای است که رشد ویروسها را کاهش میدهد.

سیب زمینی شیرین: کمک به بهبود زخمها واز بین رفتن جای زخم، محافظت پوست در برابرآفتاب سوختگی و مفید برای درمان غرور جوانی، جوش و بریدگی . مواد مغذی آن؛ بتاکاروتن، ویتامین سی و ای میباشد.

ماهی: مصرف آن برای بعضی از انواع خشکی پوست ، پسوریازیس و التهابها مفید است و خاصیت ضد آبی پوست را بهبود میبخشد.مهمترین مواذ مغذی آن اسید های چرب امگا3 میباشد.

زغال اخته: مفید برای پوست آفتاب سوخته و فرآیند پیری ـ دارای آنتی اکسیدان هایی است که به تقویت مویرگهای خونی و فیبرهای کلاژن کمک میکند.مهمترین ماده مغذی آن هم آنتوسیانیدرین است.

نان سبوسدار ـ گل کلم (کاروتنوئید و ویتامین سی و اسید فولیک) ـ هندوانه (ویتامین سی و کاروتنوئید) ـ لوبیا (پروتئین، آهن، اسید فولیک،فیبرهای غذایی) ـ پرتقال (ویتامین سی، اسید فولیک،پتاسیم و فیبرهای غذایی) ـ اسفناج و کلم پیچ ( کلسیم، ویتامین سی،کاراتنوئید و فیبرهای غذایی فراوان) ـ آرد جو دوسر( فیبرهای غذایی قابل حل بسیار مفید برای کاهش و تعدیل کلسترول) ـ شیر( منبع غنی از پروتئین با چربی و کلسترول کم)

*امام علی علیه السلام: خربزه مثانه را پاک و سنگ مثانه را آب می کند و ادرار را افزایش میدهد.و ده خاصیت دارد: خوردنی است ـ  آشامیدنی است چون آبدار است ـ میوه است ـ گل است (چون بوی مطبوع دارد) ـ شیرینی است (قند زیاد) ـ روده ها ومعده را شست وشو می دهد ـ معده وروده را پاکیزه می کند ـ سبزی است ـ دوای درد است، و بر توان همبستری می افزاید.

گوشت، تخم وپوست آن در تغذیه و پزشکی کاربرد دارد.این میوه دارای ویتامین های آ و دی و سی و ث و سلولز است، به علت داشتن خاصیت ملین برای معالجه یبوست استفاده میشود. اگر گوشت آن را له کرده و روی سوختگی های سطحی پوست بگذاری آن را معالجه خواهد کرد. خربزه رنگ چهره را روشن کرده وبیماری استسقا یعنی احساس تشنگی دائم را از بین میبرد،

*حمام رفتن : پیامبر اسلام(ص) : «بر هر مسلمانی واجب است تا در هر هفت روز یکبار غسل کند و در آن سر و تن خودرا بشوید» طب الائمه

 البته این حدیث پیامبر (ص) بیشترین مقدار زمان حمام نرفتن را نشان میدهد که هفت روز است (که احتمالا تحت شرایط خاص سفر و... است) اما توصیه میشود که در تابستان یک روز در میان دوش بگیرد و هفته ای یکبار حمام مفصل گرفتن کافی است، بهترین زمان حمام رفتن بعد از هضم است و توصیه میشود با شکم خالی یا خیلی پر حمام نروید ، حمامتان را نیم ساعته تمام کنید و زیاد در حمام نمانید واگر میسر بود در حمام بخار زیاد درست کنید و در آن نصف عمیق بکشید ( به استثناء کسانی که اضافه وزن یا آسم دارند).

*روغن مالیدن: امام علی (ع) : «روغن پوست را نرم میکند، برتوان مغز می افزاید، مجاری آب را در بدن میگشاید، کثافت پوست را از میان میبرد و رنگ را روشنتر میکند»مکارم الاخلاق ج 1 ص 392

 پیامبر اسلام (ص): « روغن بنفشه بمالید که تابستانها سرد و زمستانها گرم است» بحار النوار ج 62 ص 285

 و از امام صادق (ع):« حکایت بنفشه در میان روغن ها مانند حکایت ما در میان مردم است» الکافی ج 6 ص 335

بعد از بررسی احادیث متوجه شدیم که اهل بیت علیهم السلام توجه خاصی به رو غن بنفشه دارند، البته درباره روغن زیتون و روغن زنبق و.. هم توصیه هایی وارد شده است اما به نظر ما بهتر است از روغن بنفشه استفاده شود که برای استفاده از آن باید قبل از حمام رفتن خود را با آن چرب کنید.

*پیامبر اسلام (ص): «بر شما باد سرور همه خضابها ، حنا، که پوست را پاکیزه کرده و بر توان همبستری می افزاید»المحاسن ج 2 ص 288 . ودر حدیثی دیگر میفرمایند: «هرکس حنا بر بدن خود بمالد و با آن خضاب کند خداوند او را تا روزی که بخواهد دوباره خضاب کند از سه چیز موصون میدارد: جذام، پیسی وخوره.» المحاسن ج 2 ص 288

- پس حنا را فراموش نکنید، خرجی ندارداما جلو بسیاری از خرج ها در اثر بیماری رامیگیرد(توصیه نویسنده) همچنین حنا بوی بد عرق بدن را از بین میبرد و دهان را نیز خوشبو میکند

*پیامبر اسلام (ص) خطاب به امیر مؤمنان: «بر تو باد نمک؛ چرا که در آن شفای هفتاد درد است که کمترین آنها جذام، پیسی و دیوانگی است»الکافی ج 6 ص 306 – طبق احادیث برای بهره مند شدن از خواص نمک کافی کافی است تا لقمه اول و آخر غذایتان نمک باشد، این کار از پرخوری هم جلو گیری میکند پون وقتی شما خودتان را مجبور بکنید که آخر غذا یک لقمه نان و نمک بخورید حتما برای آن در معده جا خواهید گذاشت، بنابراین کمتر غذا میخورید.لقمه را هم طوری بردارید که شور نشود.

*امام صادق (ع):« سنجد گوشتش گوشت را میرویاند، هسته اش استخوان را رشد میدهد، پوستش پوست را پرورش میدهد...»الکافی ج 6 ص 307

*پیامبر اسلام (ص): نرگس را ببویید هرچند روزی یکبار، هرچند هفته ای یکبار، هرچند ماهی یکبار، هرچند سالی یکبار و هرچند در همه عمر یکبار؛ چرا که در قلب هسته ای از جذام دیوانگی و پیسی وجود دارد و بوییدن نرگس آن را دور میکند»کافی ج 6 ص 356

*پیامبر خدا (ص):« حجامت در سر درمانی برای دیوانگی، جذام، شب کوری، پیسی و سردرد است»کافی جلد 6 ص 356

منبع:http://sabk-pnum.blogfa.com


جداکننده متن


نوع مطلب : طب سنتی 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
Admin Logo
themebox Logo
** ** **
پربازدیدترین مطالب

کد پربازدیدترین

** **
Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت
** **شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic